Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

fot. Karolina Wojtas

Aplikacja studentów AGH pomoże uczniom krakowskich szkół w wyborze kierunku studiów

Trzej studenci Akademii Górniczo-Hutniczej wzięli udział w miejskim kackathonie KrakHack. Jako drużyna „AGH StartUp Developers” do kategorii „społeczeństwo” zgłosili pomysł na aplikację pozwalającą młodym osobom świadomie i mądrze kreować ścieżkę rozwoju. Ich zespół znalazł się wśród dziesięciu najlepszych i zaprezentował swój projekt przed władzami miasta.

W skład „AGH StartUp Developers” weszli: Hubert Kołcz z Wydziału Matematyki Stosowanej (kierunek Matematyka), Paweł Zdańkowski z Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej (kierunek Inżynieria Ciepła) i z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska (kierunek Ekologiczne Źródła Energii) oraz Grzegorz Zagraba z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki (kierunek Inżynieria Mechaniczna i Materiałowa).

– Naszym celem jest stworzenie systemu rozwiązań, który pomoże uczniom krakowskich szkół średnich i zawodowych we właściwym wyborze kierunku studiów lub innej formy edukacji. Użytkownik aplikacji dowie się, jakie umiejętności może zdobyć, gdzie je rozwijać i w jaki sposób wykorzystać – mówi Hubert Kołcz – Chcemy także ułatwić dostęp do oferty kierowanej przez środowiska akademickie bezpośrednio do uczniów szkół średnich, np. informować o konkursach.

Inspiracją pomysłu były długie i żmudne poszukiwania odpowiedniego kierunku studiów przez twórców projektu oraz ich znajomych. Początkowo aplikacja nosiła nazwę e-Mentor SkokNaŻycie, ale ostatecznie została zmieniona na per aspera ad astra (łac. przez trudy do gwiazd). Prace nad projektem i stroną internetową będą kontynuowane, jeżeli znajdą zainteresowanie ze strony środowisk akademickich.

W KrakHack wzięło udział 40 zespołów, a ich członkowie uczestniczyli w specjalnie przygotowanych warsztatach. Poza wymiarem networkingowym i możliwością poznania twórców wszystkich zgłoszonych projektów ważne były konsultacje pomysłów z tzw. mentorami, czyli profesjonalistami z różnych środowisk biznesowych i społecznych. Zwrócono również uwagę na ważną rolę tzw. pitchingu, czyli przygotowania udanej prezentacji projektu, która często decyduje o jego dalszych losach.

Stopka