AGH w czołówce rankingu Webometrics

Akademia Górniczo-Hutnicza znalazła się w czołówce najnowszego rankingu Webometrics, zajmując drugie miejsce wśród polskich uczelni technicznych.

Ranking objął ponad 12 tysięcy szkół wyższych z całego świata, w tym 426 z Polski. Tylko cztery polskie uczelnie znalazły się w zestawieniu 500 najbardziej widocznych w internecie szkół wyższych na świecie.

Klasyfikacja generalna:
349 – Uniwersytet Warszawski
387 – Uniwersytet Jagielloński
436 – Politechnika Warszawska
455 – Akademia Górniczo-Hutnicza
577 – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
658 – Uniwersytet Wrocławski
682 – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
820 – Uniwersytet Śląski
906 – Politechnika Poznańska
924 – Politechnika Śląska

Tradycyjnie pierwszą dziesiątkę rankingu zdominowały uczelnie amerykańskie, które znalazły się na siedmiu najwyższych miejscach. Trzy najlepsze to Harvard University, Stanford University i Massachusetts Institute of Technology.

Ranking Web of Universities (Webometryczny Ranking Uniwersytetów Świata) jest przygotowywany dwa razy w roku przez Consejo Superior de Investigaciones Cientificas (CSIC) - Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie. Zestawienie bada obecność instytucji akademickich i badawczych w Internecie. Jego celem jest promowanie otwartego dostępu do publikacji wyników naukowych oraz zwiększenie obecności instytucji akademickich w Internecie. Przy ocenie pod uwagę brana jest zarówno ilość treści internetowych (liczba stron internetowych oraz plików umieszczanych w sieci), jak i widoczność i wpływ tych publikacji mierzone liczbą linków zewnętrznych.