Zdjęcia: Kamil Sroka

AGH Fideltronik w finale NXP Cup EMEA 2016

Zespół AGH Fideltronik, jako jedyny z Polski, wziął udział w międzynarodowym finale NXP Cup EMEA 2016. Nasza drużyna zajęła czwarte miejsce.

Studenci: Mateusz Zapart, Kamil Sroka oraz Rafał Mszal reprezentowali na zawodach Koło Naukowe Elektroników działające przy Katedrze Elektroniki Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji. Opiekunem zespołu jest mgr inż. Łukasz Krzak.

Zawody NXP Cup regionu EMEA (Europe, Middle-East, Africa) to rozgrywający się regularnie od kilku lat turniej pojazdów napędzanych silnikami elektrycznymi, poruszających się całkowicie autonomicznie po wyznaczonej czarnymi liniami bocznymi białej trasie. Rywalizacja reprezentujących uczelnie drużyn studentów polega na opracowaniu pojazdu, który w jak najkrótszym czasie pokona zadaną trasę. Należy przy tym jak najlepiej wykorzystać wspólną dla wszystkich drużyn platformę jezdną poprzez uzupełnienie jej o dodatkowe czujniki oraz opracowanie oprogramowania sterującego, działającego na wybranym mikrokontrolerze firmy NXP – organizatora turnieju i jednego z wiodących producentów mikrokontrolerów na świecie.

Tegoroczne zawody, w których uczestniczyło 16 drużyn z 9 krajów, odbyły się w dniach 9-10 maja w siedzibie firmy NXP w Monachium. Pierwszy dzień upłynął na sesjach treningowych oraz dopracowywaniu możliwości pojazdu. Istotnym elementem było m.in. dopasowanie niektórych szczegółowych parametrów algorytmów wykrywania trasy do konkretnych warunków oświetleniowych panujących w pomieszczeniu, gdzie odbywały się zawody. Tego dnia odbyły się również pokazy przejazdów drużyn szkół średnich. Przed południem kolejnego dnia zespoły miały jeszcze czas na ostatni trening, po którym ostatecznie przygotowane pojazdy trafiły do inspekcji. Od tej chwili żadne modyfikacje, włączając w to poprawki oprogramowania, nie mogły być wprowadzane. W tym samym czasie rozstawiona została docelowa trasa przejazdu, która pozostała tajemnicą do momentu rozpoczęcia konkursu. Treningi odbywają się bowiem na mniejszych odcinkach. Wszystkie ekipy mają maksymalnie trzy próby na przejechanie trasy przy czym każda próba może trwać maksymalnie 2 minuty.

- Uruchomienie pojazdu podczas zawodów wymaga wykonania kilku czynności: zamontowania baterii, wytarcia kół, ustawienia kamery i wpisania parametrów przejazdu, w tym głównego, jakim jest prędkość. Szczęśliwie wylosowaliśmy ostatnie miejsce na liście startowej, więc znaliśmy czas przejazdu naszych rywali – relacjonuje Rafał Mszal.

O skali trudności zadania świadczy fakt, że tylko sześć zespołów zdołało zakończyć wyścig przejeżdżając całą trasę.

Udział w finale NXP Cup EMEA 2016 nasz zespół zapewnił sobie wygrywając eliminacje regionalne, które rozegrały się 10 marca 2016 r. w Bratysławie. Koło Naukowe Elektroników AGH reprezentowały tam dwie drużyny.

Sponsorem udziału zespołów AGH w zawodach NXP Cup EMEA, podobnie jak w latach poprzednich, jest firma Fideltronik.