Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

5 miejsce na świecie AGH Skydivers na zawodach CanSat Competition

AGH Skydivers, jako jedyny zespół reprezentujący Polskę na międzynarodowych zawodach CanSat Competition, zajął 5 miejsce, pokonując w rywalizacji 60 drużyn z całego świata.

AGH Skydivers jest częścią koła naukowego AGH Space Systems. W jego skład weszli: Jakub Rachucki, Weronika Mrozińska, Bartosz Moczała, Tomasz Strzałka, Zbigniew Kostka oraz Bartosz Postulka.

CanSat to największy i najbardziej prestiżowy konkurs akademickich technologii satelitarnych, który organizowany jest przez Amerykańskie Towarzystwo Astronautyczne, Amerykański Instytut Lotnictwa i Astronautyki oraz NASA. Nowością w tegorocznej edycji zawodów był wymóg, aby sonda po uwolnieniu z rakiety przeszła do lotu jak szybowiec.

Dwa pierwsze zdalne etapy konkursu stanowiły eliminacje: zespoły musiały przedstawić komisji wstępny projekt swojej sondy (PDR – Preliminary Design Review) oraz raport prezentujący ostateczne decyzje i rozwiązania odnośnie wykonania sondy (CDR – Critical Design Review).

Finał zmagań, odbywających się w Teksasie w dniach 10-12 czerwca 2016 r., polegał na zaprojektowaniu, wybudowaniu i wystrzeleniu sondy atmosferycznej, która miała zmieścić się w dostarczonej przez NASA rakiecie i nie mogła przekraczać określonych wymiarów (125 mm średnicy oraz 310 mm długości). Urządzenie musiało składać się z dwóch części: kontenera opadającego na spadochronie i szybowca (zwanego również „science vehicle”) znajdującego się w kontenerze. Zadaniem kontenera było wypuszczenie na wysokości 400 m szybowca, który miał opadać po okręgu o średnicy nie większej niż 1000 m z prędkością równą 3,3 m/s. Podczas opadania szybowiec musiał mierzyć parametry atmosfery, lotu oraz stanu, takie jak napięcie baterii czy temperaturę wewnętrzną. Wszystkie te dane miały być wysłane w czasie rzeczywistym za pomocą radia do stacji naziemnej (trzeba zaznaczyć, że każdy zespół musiał sam wybudować swoją stację naziemną). Dodatkowym zadaniem szybowca podczas lotu było wykonanie na polecenie operatora zdjęcia ziemi i przesłanie go do stacji naziemnej bez zaburzania przesyłu pozostałych danych.

Podczas rywalizacji oceniane były m.in: uwolnienie sondy z rakiety, wysokość odłączenia szybowca od kontenera, kołowanie szybowca, zebranie danych i ich transmisja, wyświetlanie danych w czasie rzeczywistym, przesłanie komendy do zrobienia zdjęcia, czas szybowania, transmisja obrazka do stacji naziemnej, przechodzenie w stan odzysku sondy oraz aspekty bezpieczeństwa zastosowanych rozwiązań dla środowiska. Projekt AGH Skydivers został oceniony przez sędziów na poziomie 68,62% (o zaledwie 5% mniej niż lider).

Stopka