Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

fot. archiwum ABB

Zwycięzcą konkursu o nagrodę ABB został absolwent AGH za pracę magisterską na temat systemu sterowanego falami mózgowymi

Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki mgr inż. Piotr Palczewski został laureatem prestiżowego konkursu o nagrodę ABB. Jego pracę magisterską pt. Opracowanie systemu służącego do wprowadzania tekstu z wykorzystaniem fal mózgowych EEGdoceniło jury, przyznając autorowi nagrodę główną w wysokości
30 tys. zł.

Innowacyjny system noszący nazwę NeuroGate ma umożliwić osobom sparaliżowanym komunikację ze światem. Na głowę osoby sparaliżowanej zakładany jest tzw. „head set” z elektrodami, rejestrującymi fale mózgowe EEG i przekazującymi je bezpośrednio do aplikacji. System działa na tablecie i rozpoznaje trzy sygnały: neutralny, anulujący oraz pozytywny – sygnalizujący akceptację. W ten sposób użytkownik może obsługiwać interfejs i tabelę ze znakami. Kursor w równych odstępach czasowych zmienia wiersz, a użytkownik sygnalizuje potwierdzeniem wybór właściwego z nich oraz literę. W ten sposób można zapisywać całe zdania. Pierwsze dwa tygodnie używania aplikacji to trening, podczas którego algorytm analizuje sygnały wysyłane przez użytkownika, za to użytkownik uczy się generować odpowiednie sygnały dla komputera. Dzięki temu system zaczyna działać podobnie, jak edytor tekstu i słownik w smartfonie podpowiadający najczęściej wybierane przez użytkownika słowa. Z czasem działa on coraz lepiej i algorytm się udoskonala. Dodatkowo aplikacja połączona jest z syntezatorem mowy, który odczytuje tekst zapisany przez użytkownika. System daje możliwość wyboru języków, w tej chwili są to: polski, angielski i niemiecki.

Autor systemu chciał, by jego projekt mógł realnie pomóc ludziom. Dzięki inwestorowi na początku 2016 r. rozpoczęły się prace nad prototypem, a w czerwcu system był już gotowy. Od tego momentu projekt jest cały czas ulepszany.  W grudniu zeszłego roku została podpisana umowa o profesjonalnym wsparciu programistycznym, której celem było opracowanie wersji komercyjnej. Najważniejszy element systemu stanowi aplikacja napisana samodzielnie przez Piotra Palczewskiego, której komercyjną wersją zajmuje się profesjonalny programista. W tym roku rozpoczną się właściwe testy aplikacji z użytkownikami.

– Mam nadzieję, że w ciągu kilku następnych miesięcy przejdziemy już do ostatniej fazy wprowadzenia systemu NeuroGate na rynek – mówi młody konstruktor i dodaje – Opracowany przeze mnie system różni się od rozwiązań istniejących na rynku tym, że nie wymaga żadnej ingerencji i kontroli mięśni. Może więc być stosowany przez całkowicie sparaliżowane osoby. W fazie testowej jest kilka podobnych produktów, ale rynek jest otwarty i jest na nim duże pole do działania. Na pewno przewagą NeuroGate będzie przystępna cena. Chcemy, by jak najwięcej osób mogło dzięki niemu kontaktować się ze światem.

Koncepcja tak innowacyjnego projektu, a zarazem tematu pracy magisterskiej pojawiła się dość niespodziewanie, podczas jazdy autobusem. Piotr Palczewski chciał zrobić coś, co byłoby przydatne dla ludzi. Tkwiąc w ulicznym korku, doszedł do wniosku, że mógłby to być system, który umożliwi osobom sparaliżowanym komunikację ze światem.

Do udziału w konkursie o nagrodę ABB zmobilizowała absolwenta AGH chęć poznania opinii specjalistów pracujących w branży technologicznej. Wygrana umożliwi realizację zawodowych planów związanych z projektem.

Promotorem zwycięskiej pracy był prof. Mariusz Giergiel z Katedry Robotyki i Mechatroniki Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

Przypomnijmy, że Piotr Palczewski w ramach swojej pracy inżynierskiej zbudował pierwszy na świecie działający model drukarki 3D z klocków LEGO.

Konkurs o nagrodę ABB organizowany jest przez Centrum Badawcze ABB od kilkunastu lat. O nagrodę główną i wyróżnienia rywalizują w nim napisane w języku polskim lub angielskim obronione prace magisterskie, inżynierskie oraz doktorskie dotyczące tematów z zakresu elektroenergetyki, automatyki i diagnostyki przemysłowej, energoelektroniki, inżynierii i zarządzania procesami wytwarzania, zaawansowanych technologii i systemów inżynierskich, technologii i systemów informatycznych, nanotechnologii i inżynierii materiałowej w zastosowaniach przemysłowych. Autorzy prac muszą wykazać ich oryginalność. Konkurs jest rozpoznawalny i ceniony w świecie naukowym. Udział w nim to szansa na sprawdzenie wartości swojej pracy i osiągniętych wyników oraz skonfrontowanie ich z opinią doświadczonych naukowców ABB. Wydarzenie stanowi także formę wymiany wiedzy naukowej między uczelniami a przemysłem.

Uroczystość wręczenia nagród i dyplomów odbyła się 26 maja br. w Krakowie.

Stopka