fot. AGH Space Systems / CERN

Współpraca AGH Space Systems z CERN IdeaSquare

AGH Space Systems zakończył pierwszy etap współpracy z jednostką IdeaSquare, która działa przy Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Szwajcarii. Studenci AGH mieli dostęp do nowoczesnych laboratoriów i aparatury, korzystali z najnowszych materiałów badawczych, a przede wszystkim zbudowali sondę atmosferyczną na konkurs CanSat 2016.

Pomysł współpracy powstał dzięki dwóm członkom AGH Space Systems: Weronice Mrozińskiej i Jakubowi Rachuckiemu, którzy brali udział w oferowanym przez CERN programie „Technical Students” pozwalającym studentom nauk ścisłych na zdobycie doświadczenia zawodowego w CERN. Nasi studenci wspólnie doszli do wniosku, że wolny czas, jaki zostaje po pracy warto wykorzystać, robiąc coś pożytecznego dla AGH Space Systems. Cel został wybrany – ponowny start w największym i najbardziej prestiżowym konkursie akademickich technologii satelitarnych CanSat w USA. Studenci przedstawili swój pomysł, a CERN IdeaSquare – jednostka wspierająca projekty studenckie i zajmująca się projektami Research & Development (czyli projektami badawczo-rozwojowymi, w skrócie R&D) dotyczącymi detektorów cząstek, zgodziła się na współpracę, udostępniając swoje laboratoria i sprzęt.

AGH Space Systems rozpoczęło prace umożliwiające udział konkursie w USA. W przygotowaniach do zawodów oprócz Jakuba Rachuckiego i Weroniki Mrozińskiej uczestniczyli także: Bartosz Moczała, Tomasz Strzałka, Bartosz Postulka oraz Zbigniew Kostka. Na potrzeby startu w CanSat zespół przyjął nazwę „AGH Skydivers”. Ze strony CERN koordynatorem działań był dr Markus Nordberg.

Współpraca przyniosła świetny efekt – nasza drużyna, będąca jedynym reprezentantem Polski na międzynarodowych zawodach CanSat Competition 2016, zajęła 5 miejsce, pokonując w rywalizacji 60 drużyn z całego świata.

Pod koniec ośmiomiesięcznej kooperacji z IdeaSquare studenci AGH Space Systems zorganizowali konferencję „AGH Space Systems X CERN IdeaSquare cooperation summary" podsumowującą przygotowania oraz udział „AGH Skydivers” w CanSat Competition 2016. W wydarzeniu uczestniczyli pozostali członkowie AGH Space Systems, którzy z kolei mieli okazję opowiedzieć o rakietach, łaziku, misji balonów stratosferycznych oraz innych projektach realizowanych przez to koło naukowe. W konferencji wzięli udział pracownicy CERN, ONZ, a także studenci AGH.

Członkowie AGH Space Systems planują kontynuację współpracy z CERN IdeaSquare podczas przygotowań do kolejnego konkursu CanSat w 2017 r. lub przy realizacji innych projektów. Dzięki wspólnym działaniom studenci nawiązali kontakty, które mogą zaowocować w przyszłości. O zakończonym już etapie prac można także przeczytać na stronie CERN.