Uroczystość otwarcia Klubu STUDIO

Klub STUDIO w nowej odsłonie, fot. K. Bista, KSAF AGH

Efekty świetlne, fot. P. Szupiluk, KSAF AGH

Artur Andrus, prof. Tadeusz Słomka oraz Wojciech Kozak, fot. S. Szkarłat KSAF AGH

Prof. Anna Siwik i Łukasz Jura, fot. S. Szkarłat KSAF AGH

Raz Dwa Trzy, fot. P. Szupiluk, KSAF AGH

Renata Przemyk, fot. K. Stokłosa, KSAF AGH

Przemawia Jerzy Stożek, fot. K. Stokłosa, KSAF AGH

Chór i Orkiestra Smyczkowa Con Fuoco, fot. P. Szupiluk, KSAF AGH

L.U.C. & Rebel Babel Ensemble z Orkiestrą Reprezentacyjną AGH, fot. K. Stokłosa, KSAF AGH

Raz Dwa Trzy, Renata Przemyk, Chór i Orkiestra Smyczkowa „Con Fuoco” AGH oraz L.U.C. & Rebel Babel Ensemble z Orkiestrą Reprezentacyjną AGH wystąpili 9 lutego br. podczas oficjalnego otwarcia Akademickiego Centrum Kultury Klub STUDIO.

W uroczystej gali, którą znakomicie poprowadził Artur Andrus, uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz województwa małopolskiego, władze AGH, dziekani wydziałów, pracownicy uczelni, studenci, a także liczni przyjaciele Klubu STUDIO. Oficjalnego otwarcia symbolicznie dokonał Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka. Po przemowie Rektora AGH na scenie pojawili się przedstawiciele Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego, Roland Rychlik i Joanna Wiszowata, którzy w imieniu studentów złożyli podziękowanie.

Kiedy kilka lat temu Prezes Fundacji ACADEMICA przyszedł do mnie i powiedział mi o swoim marzeniu związanym z przebudową i modernizacją Klubu STUDIO, klubu kultowego, w którym występowały setki znakomitych artystów z Polski i ze świata, klubu, w którym wydarzyło się ponad tysiąc imprez artystycznych, wówczas pomyślałem, że to doskonale wpisuje się w moje i mojej ekipy przekonanie, że student nie tylko ma się uczyć, ale trzeba mu zapewnić dobre warunki studiowania, zamieszkania, jak również ofertę kulturalną. Klub zmodernizowaliśmy głównie za własne środki – AGH, Miasteczka Studenckiego i Fundacji ACADEMICA. W wyposażeniu pomógł nam Urząd Marszałkowski. Jest to inwestycja warta 22 mln zł i mam nadzieję, że będzie służyć przez wiele, wiele lat – powiedział Rektor AGH.

W trakcie wieczoru głos zabrali wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak, Prorektor ds. Studenckich AGH prof. Anna Siwik, prezes zarządu Fundacji Studentów i Absolwentów AGH w Krakowie ACADEMICA Łukasz Jura, a także architekt i autor projektu Jerzy Stożek oraz Jarosław Kierkowski z firmy Consbud Audio, odpowiedzialnej za projekt elektroakustyki. Na ekranach zaprezentowano również dwa filmy – timelapse z budowy oraz relację z Festiwalu „Synestezje”, który od kilku lat jest flagową imprezą Klubu STUDIO.

Tu kiedyś była stołówka. Pozostały z niej tylko słupy i obudowaliśmy je w taki sposób, jaki Państwo widzicie. Obecnie jest to najlepsza scena klubu studenckiego w Polsce, a być może najlepsza w Europie. Uzyskaliśmy absolutnie najwyższy poziom akustyki, i nie tylko, bowiem wszystkie parametry dla tego typu sal i kubatury zostały spełnione – zaznaczył architekt Jerzy Stożek.

Głównym punktem programu były koncerty wykonawców, których artystyczne drogi są związane z Klubem STUDIO. Jako pierwszy przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpił zespół Raz Dwa Trzy. Jego obecność była szczególna, gdyż artyści wystąpili w 2004 r. na pierwszym otwarciu Klubu, a ponadto w minionym roku, po przerwie spowodowanej modernizacją, otworzyli także jesienny sezon koncertowy.

Następnie na scenie pojawiła się Renata Przemyk – artystka, która wielokrotnie gościła na scenie w STUDIO.

W finale wystąpili Chór i Orkiestra Smyczkowa „Con Fuoco” AGH oraz L.U.C. & Rebel Babel Ensemble z Orkiestrą Reprezentacyjną AGH, wykonując m.in. legendarnego „Janosika” oraz utwory łączące dźwięki tradycyjnych instrumentów z nowoczesnymi rytmami rapu, hip-hopu i funku.

Modernizacja Klubu STUDIO rozpoczęła się w 2016 r., a jej celem była rozbudowa oraz unowocześnienie obiektu. Trzykondygnacyjny budynek, o powierzchni ponad 4000 m2 i kubaturze – 21 000 m3, jest jednym z największych klubów koncertowych w Polsce. Obiekt może pomieścić ponad 1500 widzów, w tym ponad 150 osób na wydzielonym balkonie, a blisko 200 na specjalnej ruchomej trybunie. W przyszłości planowane jest także uruchomienie mini-browaru.

Relacja fotograficzna – KSAF AGH