Sukcesy Akademii Górniczo-Hutniczej w rankingach zagranicznych

Miło nam poinformować o sukcesach Akademii Górniczo-Hutniczej w rankingach zagranicznych – „University Ranking by Academic Performance” oraz „U-Multirank”.

„University Ranking by Academic Performance”

W najnowszej edycji rankingu „University Ranking by Academic Performance”, którego wyniki opierają się na danych dotyczących wskaźników cytowań i publikacji naukowych (bazy cyfrowe i źródła bibliometryczne, m.in. Web of Science), Akademia Górniczo-Hutnicza zajęła I miejsce wśród polskich uczelni technicznych.

Warto podkreślić, iż AGH uplasowała się na trzecim miejscu w zestawieniu obejmującym 40 polskich uczelni. Ponadto Akademia awansowała na 545 miejsce w rankingu obejmującym uczelnie na świecie w porównaniu z poprzednim zestawieniem (622 miejsce w 2014 r.).

Miejsce w rankingu

297 Uniwersytet Jagielloński
361 Uniwersytet Warszawski
545 Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
632 Politechnika Warszawska
708 Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
720 Politechnika Wrocławska
722 Uniwersytet Wrocławski
801 Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
813 Uniwersytet Medyczny w Łodzi
829 Uniwersytet Śląski

Przygotowaniem „University Ranking by Academic Performance” zajmuje się Bliskowschodni Uniwersytet Techniczny w Ankarze. Uczelnie oceniane są na podstawie sześciu kategorii: artykuły, działalność naukowa, publikacje w czołowych czasopismach naukowych, cytowalność mierzona liczbą najbardziej popularnych publikacji i współpraca międzynarodowa.

W rankingu najlepiej wypadły uczelnie ze Stanów Zjednoczonych. Pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Harvarda, za którym uplasowały się kolejno: Uniwersytet w Toronto oraz Uniwersytet w Oksfordzie.

„U-Multirank”

„U-Multirank” skupia się na ocenie uczelni w pięciu obszarach tematycznych (nauczanie, badania naukowe, transfer wiedzy, umiędzynarodowienie, współpraca z regionem), podzielonych na szczegółowe kategorie, w których przyznawane są oceny – od 1 (doskonała) do 5 (słaba). Możliwość wyboru kryteriów na stronie rankingu pozwala użytkownikom na porównanie szkół wyższych.

Akademia Górniczo-Hutnicza otrzymała najwyższe noty łącznie w 8 kategoriach, m.in.: studia zakończone na czas, publikacje naukowe, absolwenci pracujący w regionie, mobilność studentów.

Przygotowaniem rankingu zajmują się dwa ośrodki – Center for Higher Education Policy Studies oraz Centre for Higher Education. Zestawienie, obejmujące uczelnie i szkoły pomaturalne z całego świata, powstało na zlecenie Komisji Europejskiej.

Przypomnijmy, iż w pierwszym kwartale 2015 r. został również opublikowany ranking „Webometrics”, w którym AGH zajęła I miejsce wśród uczelni technicznych.