Sukces AGH podczas Europejskich Igrzysk w Rotterdamie

Męska reprezentacja piłki siatkowej mężczyzn AZS Akademii Górniczo-Hutniczej zdobyła srebrny medal podczas Drugich Europejskich Igrzysk Studentów rozgrywanych w holenderskim Rotterdamie. Jest to historyczny sukces dla naszej Uczelni, a o świetnej grze siatkarzy mówi się w wielu europejskich krajach.

Zawodnicy wywalczyli udział w tej prestiżowej imprezie, dzięki zdobyciu tytułu Akademickich Mistrzów Polski w sezonie 2012/2013. W Rotterdamie walczyli wraz z innymi zespołami z Polski: Uniwersytetem Warszawskim oraz Uniwersytetem Rzeszowskim.

Turniej poprzedziły bardzo krótkie – czterodniowe przygotowania. Pierwszy raz bierzemy udział wtego typu imprezie, więc nie stawiamy przed sobą konkretnego celu, najważniejsza jest walka w każdym meczu. Powiedział po zakończeniu zgrupowania trener ekipy – Jacek Litwin.
Od początku los nie był łaskawy dla reprezentacji AGH. Podczas losowania, nasza drużyna trafiła do bardzo trudnej grupy, z triumfatorami oraz v-ce mistrzami poprzedniego turnieju. W fazie grupowej siatkarze nie zdołali odnieść zwycięstwa tylko z obrońcami tytułu, awansując do ćwierćfinału z drugiego miejsca.

Na szczęście droga do półfinału okazała się łatwa. Jak stwierdził szkoleniowiec: Nie spodziewaliśmy się, że tak gładko pójdzie nam z niemiecką ekipą. Udało się nam w miarę możliwości utrzymać założenia taktyczne. Dzięki temu chłopaki z Mainz nie powalczyli. Nie postawili nam ciężkich warunków. Jednak bezpośrednią walkę o medale Igrzysk zawodnicy musieli stoczyć z reprezentacją  Uniwersytetu z Lozanny, kolejnym bardzo trudnym przeciwnikiem.  Szwajcarom nie udało się zatrzymać naszej drużyny, która pewnie pokonała rywali 3:1. Dzięki tej wygranej, wiedzieliśmy, że medale zawisną na szyjach siatkarzy AGH. Bardzo się cieszymy z tego, że awansowaliśmy do finału. Wiedzieliśmy, że drużyna ze Szwajcarii postawi nam bardzo wysoko poprzeczkę. Tak też było. Mecz nie należał do najłatwiejszych w tym turnieju. Mamy nadzieję, że w finale również uda się nam wygrać i zrewanżować Niemcom za porażkę w grupie.– skomentował po zwycięstwie w półfinale kapitan drużyny Piotr Munik.

Finał okazał się najtrudniejszym meczem na przestrzeni całego turnieju. Potwornie zmęczeni siatkarze stanęli do walki z Uniwersytetem Technicznym z Monachium, by zrewanżować się za porażkę w grupie. Niestety, ubiegłoroczni triumfatorzy kolejny raz okazali się lepsi od reprezentacji AGH i obroni tytuł mistrzowski.

Nasi zawodnicy pojechali na Igrzyska jako debiutanci, a do Krakowa wrócili ze srebrnymi krążkami na szyjach. To potwierdza jak silną reprezentacje w piłce siatkowej posiada Akademia Górniczo-Hutnicza.

Dziękujemy!

Skład AZS AGH podczas Europejskich Igrzysk Studenckich:

• Rozgrywający: Jakub Kosiek, Karol Andrzejewski
  • Środkowi: Piotr Munik, Konrad Mucha