fot. archiwum AGH UST SPE Student Chapter

Studenci z Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu najlepsi w Europie

Zespół studentów z Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu wygrał europejski etap międzynarodowego konkursu branży naftowej PetroBowl. W nagrodę będzie reprezentować Europę w finałach międzynarodowych. Ponadto indywidualny sukces odniósł kapitan naszej drużyny Wojciech Labuda, który zdobył pierwsze miejsce w europejskim konkursie studenckich prac naukowych w kategorii undergraduate i zakwalifikował się do światowego finału.

PetroBowl to najbardziej prestiżowy konkurs wiedzy o branży naftowej. Organizowany jest corocznie przez Stowarzyszenie Inżynierów Naftowych – Society of Petroleum Engineers (SPE). Tematyka konkursu obejmuje aspekty techniczne wiertnictwa, inżynierii złożowej i eksploatacji złóż, a także wiedzę o przemyśle, jego historii, a nawet znajomość statystyk.

W rywalizacji wzięły udział 23 drużyny z najlepszych europejskich uniwersytetów technicznych. W skład naszego zespołu weszli członkowie organizacji studenckiej AGH UST SPE Student Chapter: Jakub Frankiewicz, Wojciech Labuda, Karol Surmacz, Mirosław Szczepaniec i Bartosz Świderski. Studenci zostali wybrani w wewnętrznych eliminacjach, a następnie podzielili się zakresem materiału według zainteresowań i przez kilka miesięcy pogłębiali wiedzę, korzystając z wszelkich dostępnych źródeł. Poziom wszystkich zespołów był bardzo wysoki. W drodze po zwycięstwo nasi reprezentanci pokonali między innymi zespoły z University of Stavanger w Norwegii, Heriot-Watt University w Wielkiej Brytanii oraz Leoben University w Austrii.

Kolejny etap konkursu to światowe finały, które odbędą się w październiku w San Antonio w Teksasie (USA) podczas najważniejszej konferencji przemysłu naftowego Annual Technical Conference and Exhibition (ATCE). Nasi reprezentanci już rozpoczęli przygotowania. Szukają także sponsorów, którzy mogliby im pomóc w osiągnięciu upragnionego celu.
Nasz wyjazd do San Antonio wiąże się z dużymi kosztami, ponadto potrzebujemy środków na drogie zagraniczne materiały naukowe, podręczniki, a także szkolenia i warsztaty. Wierzymy, że możemy osiągnąć sukces, o jakim do niedawna nawet nie marzyliśmy, ale potrzebujemy wsparcia – mówią.

W europejskim konkursie studenckich prac naukowych SPE Student Paper Contest nasz student Wojciech Labuda zaprezentował pracę pt. Profitability calculations of abandoned mine methane production in the Upper Silesian coal basin, którą przygotował pod opieką naukową mgr. inż. Jacka Hendla z Katedry Inżynierii Gazowniczej. Jury jednogłośnie uznało pracę za najlepszą w kategorii undergraduate, podkreślając jej wysoki poziom naukowy, aktualność i wyjątkowość podjętego tematu, a także wybitne zdolności prezentacyjne autora. Światowy finał studenckiej rywalizacji również odbędzie się podczas ATCE w San Antonio.

Zarówno europejskie rozgrywki PetroBolw, jak i SPE Student Paper Contest odbyły się podczas organizowanego w AGH Międzynarodowego Kongresu Studenckiego „East Meets West”.