Pomiary geodezyjne w ramach Wyprawy BARI, Pałac Pena, Portugalia 2013 r.; fot. archiwum KNG Dahlta

Studenci AGH wyruszają na geodezyjną inwentaryzację do parku archeologicznego w Pafos na Cyprze

W sierpniu startuje XVI Wyprawa BARI, w ramach której studenci Akademii Górniczo-Hutniczej wyruszą na obóz naukowy na Cypr. Celem ich dwutygodniowego wyjazdu będzie inwentaryzacja parku archeologicznego w Pafos – tegorocznej europejskiej stolicy kultury i miasta wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wyprawę organizuje Koło Naukowe Geodetów Dahlta działające przy Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska. W tegorocznej wyprawie weźmie udział 12 studentów oraz trzech opiekunów. Głównym celem wyjazdu jest przeprowadzenie geodezyjnej inwentaryzacji obiektów zabytkowych znajdujących się na terenach parku archeologicznego. Pomiarami objęte zostaną wykopy archeologiczne, zabytki architektoniczne czy starożytna ceramika pochodząca z Agory. Zespół z AGH zbada również takie obiekty jak dom Dionizosa, świątynię Asklepiejon oraz amfiteatr Odeon. Do inwentaryzacji studenci planują wykorzystać metodę skaningu laserowego oraz zautomatyzowaną platformę fotogrametryczną zbudowaną przez członków koła. W ramach badań wykonają również nalot fotogrametryczny bezzałogowym statkiem latającym.

Wynikiem zaplanowanych pomiarów będzie dokumentacja techniczna w postaci m.in. ortofotomapy, przekrojów geodezyjnych czy fotoplanów badanych miejsc. Ponadto studenci planują wykonanie wizualizacji 3D mierzonych obiektów oraz opracowanie tzw. wirtualnej wycieczki po szlakach turystycznych w Pafos przy pomocy kamer sferycznych. Opracowane przez nich dane zachowają informacje o bieżącym stanie oraz geometrii obiektów i zasilą archeologiczną bazę danych parku. Dodatkowo klasycznymi pomiarami będą wspomagać bieżącą pracę archeologów w Pafos.

Początki Wypraw BARI sięgają lat 70. ubiegłego wieku, kiedy odbyły się pierwsze wyjazdy studentów AGH do Maroka i na Bliski Wschód. Nazwa wypraw jest symboliczna – upamiętnia włoskie miasto Bari, które miało być celem pierwszej ekspedycji.

Do tej pory zorganizowano kilkanaście wypraw m.in. do Iraku, Libii, Hiszpanii czy Portugalii. Wyprawa BARI w 1975 r. wyruszyła między innymi do Aleppo w Syrii. Obiektem pomiaru była XIII-wieczna cytadela położona w centrum miasta. Inwentaryzacja wykonana przez studentów z AGH pozwoli w przyszłości na wierną rekonstrukcję zabytku zniszczonego przez działania wojenne prowadzone obecnie w tamtym regionie. Wszystkie dotychczasowe wyjazdy związane były z inwentaryzacją zabytkowych obiektów, z których większość znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Doświadczenie zdobyte podczas pomiarów zaprocentowało w życiu zawodowym kilku uczestników wypraw. Brali w nich udział między innymi: Kazimierz Bujakowski, były Główny Geodeta Kraju, Jacek Grodecki, geodeta satelitarny i wykładowca Uniwersytetu Colorado w Denver czy szefowie największych w Polsce firm geodezyjno-kartograficznych.

Szczegółowe informacje dotyczące wyprawy można znaleźć na stronie internetowej oraz na profilu w portalu społecznościowym.