Studenci AGH wśród najlepszych szachistów na świecie

Daniel Sadzikowski, student I roku na Wydziale Zarządzania, oraz Maciej Klekowski, student V roku na Wydziale Matematyki Stosowanej, reprezentowali Polskę podczas Akademickich Mistrzostwach Świata w szachach, zajmując odpowiednio ósme i dziewiętnaste miejsce.

Akademickie Mistrzostwa Świata w szachach, organizowane przez Międzynarodową Federację Sportu Uniwersyteckiego, odbyły się w dniach 9-15 kwietnia 2016 r. w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W dziewięciu rundach osobno walczyli ze sobą studentki i studenci. Rywalizacja odbywała się w „systemie szwajcarskim”, czyli przez komputerowe kojarzenie zawodników z tą samą lub podobną liczbą punktów w każdej rundzie. Dziennie rozgrywano jedną lub dwie partie szachowe, a każda z nich trwała od trzech do czterech godzin.

Według rankingu szachowego IM (mistrz międzynarodowy) Daniel Sadzikowski rozstawiony był z numerem 6 na liście startowej, a IM Maciej Klekowski z numerem 17. Pierwsze rundy były pomyślne dla studentów AGH. Jednak w kolejnych przyszło im się zmierzyć z bardzo silnymi zawodnikami, m.in. z arcymistrzami międzynarodowymi (GM) – Armeńczykiem Hovhannesem Gabuzjanem (numer 3 na liście startowej) oraz Rosjanami Pavlem Ponkratovem (numer 4) i Vladimirem Fedoseevem (numer 1). To zmieniło finalny ranking.

Ostatecznie w turnieju indywidulanym pań złoto przypadło Chince Shigun Ni, a wśród mężczyzn zwyciężył wspomniany wyżej Hovhannes Gabuzjan z Armenii.

Z kolei w klasyfikacji drużynowej Polska, reprezentowana przez trzy studentki i pięciu studentów, zajęła czwarte miejsce, tuż za Rosją, Armenią i Iranem, a przed silnymi Chinami.

Szachiści z AGH to utalentowani, czołowi polscy zawodnicy i mistrzowie międzynarodowi:

• Daniel Sadzikowski jest wicemistrzem świata do lat 16 oraz dwukrotnym drużynowym mistrzem Europy do lat 18. Słynie z solidnego przygotowania debiutowego (początkowe stadium partii). Kilka miesięcy temu odniósł duże sukcesy i zajął: I miejsce w Heusentamm OPEN, II miejsce w London Chess Classic OPEN, II miejsce w Cracovia OPEN. W krajowym rankingu szachistów zajmuje 19 miejsce, a w światowym 465 (spośród ponad 100 000 zarejestrowanych szachistów z pozycjami rankingowymi).
  • Maciej Klekowski jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski Juniorów. Jego najważniejsze osiągnięcia to srebro na Mistrzostwach Polski Seniorów w 2015 r. oraz dwukrotne Akademickie Mistrzostwo Polski (w latach 2014 i 2016). Jest znany z dynamicznej gry opartej na niejasnych pozycjach. W krajowym rankingu szachistów zajmuje 53 miejsce, a w światowym 1561.