Narodowy Kongres Nauki w Krakowie – relacja on-line

W dniach 19-20 września w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie odbędzie się Narodowy Kongres Nauki. W gronie panelistów obecni będą Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka oraz prof. Andrzej Jajszczyk.

Relacja on-line

Narodowy Kongres Nauki będzie stanowił podsumowanie wielomiesięcznej debaty środowiskowej. Rozpoczęła się ona ponad rok temu rozpisaniem konkursu na projekty założeń do ustawy. Od października 2016 r. do czerwca 2017 r. w dziewięciu ośrodkach akademickich odbyły się konferencje  programowe NKN poświęcone kolejnym obszarom problematyki związanej z tworzeniem projektu nowych regulacji dla nauki i szkolnictwa wyższego. Odbyło się też wiele innych spotkań, debat i konsultacji.

Głównym punktem kongresu będzie prezentacja założeń Ustawy 2.0, nowej „konstytucji” dla nauki i szkolnictwa wyższego, która obejmie całość problematyki związanej z tą dziedziną, dziś regulowaną przez cztery ustawy: Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawę o stopniach i tytule naukowym, ustawę o zasadach finansowania nauki, oraz ustawę o kredytach i pożyczkach studenckich.

Pierwszego dnia w panelu „Finansowanie szkolnictwa wyższego i nauki” weźmie udział prof. Andrzej Jajszczyk. Do dyskusji, prowadzonej przez Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr. hab. Sebastiana Skuzę, zaproszono również Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów prof. Teresę Czerwińską, Kwestor UJ Teresę Kapcia, Prorektora ds. finansów KUL prof. Pawła Smolenia oraz Rektora Uniwersytetu SWPS prof. Romana Cieślaka.

20 września Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka poprowadzi panel „Współpraca nauki z gospodarką”. W gronie uczestników tej części znaleźli się: Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Maciej Chorowski, Dyrektor Generalny Grupy Adamed dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a także jako komentatorzy – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Piotr Dardziński.

Narodowy Kongres Nauki zainicjuje konsultacje projektu nowej ustawy o nauce i szkolnictwie wyższym. Analizowane będą konkretne propozycje całościowych regulacji ustawowych. Poszczególnym obszarom regulowanym przez nową ustawę zostaną poświęcone nie tylko wystąpienia i panele, ale także seminaria, na których będzie okazja do zgłoszenia uwag i propozycji odnośnie zapisów w poszczególnych częściach projektu ustawy.

Narodowy Kongres Nauki będzie początkiem ponad dwumiesięcznego okresu konsultacji tego projektu, po którym zostanie on skorygowany i przekazany rządowi i parlamentowi.