Przedstawiciele AGH i IATI z wizytą w Hiszpanii na zaproszenie związku uczelni Campus Iberus

Od 25 do 27 kwietnia 2017 r. delegacja Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Instytutu Autostrada Technologii i Innowacji przebywała w Hiszpanii na zaproszenie przedstawicieli Campus Iberus – związku uczelni w dolinie Ebro. Przewodniczącym delegacji był Prorektor ds. Współpracy AGH prof. Jerzy Lis, a IATI reprezentowała dyrektor biura prof. Joanna Kulczycka.

„Wizja przyszłości – opierając się na doskonałości” – to motto, które na co dzień motywuje do pracy członków Campus Iberus, będącego sojuszem strategicznym obejmującym cztery publiczne uczelnie w dolinie Ebro. W jego skład wchodzą: Uniwersytet w Saragossie, Publiczny Uniwersytet Nawarry, Uniwersytet La Rioja oraz Uniwersytet w Lleidzie. Uczelnie są wspierane przez sektor prywatny oraz wiele osób związanych z nauką i badaniami.

Głównym celem zespołu Campus Iberus jest jakość, doskonałość i internacjonalizacja przy jednoczesnym wzmocnieniu więzi z sektorem produkcyjnym. Związek uczelni obejmuje szereg dziedzin, a jednym z najważniejszych tematów, na którym skupia się zespół naukowców są inteligentne strategie. Głównymi obszarami, w których Campus Iberus próbuje wprowadzić inteligentną specjalizację są: agrokultura i żywienie, energia i środowisko, ICT dla zdrowia oraz dziedzictwo kulturowe, pamięć i tożsamość.

Dodatkowo jednym z celów związku uczelni jest opracowanie polityki współpracy z krajowymi i zagranicznymi szkołami wyższymi. Kluczowym działaniem jest wzmocnienie instytucjonalnej współpracy transgranicznej. Campus Iberus już pracuje nad budową programu transgranicznego z uniwersytetami w Tuluzie i Pau.

Podczas bardzo intensywnej wizyty delegacji AGH udało się odwiedzić każdą uczelnię wchodzącą w skład Campus Iberus. W trakcie spotkań zostały zaprezentowane najważniejsze obszary działalności zarówno jednostek wewnętrznych uczelni, jak i konsorcja stworzone w Campus Iberus, oparte na zewnętrznych partnerach i inwestorach.

Tegoroczna wizyta przedstawicieli Instytutu Autostrada Technologii i Innowacji jest odzwierciedleniem doskonałych kontaktów z Campus Iberus. W 2016 r. przedstawiciele hiszpańskich uczelni uczestniczyli w posiedzeniu rady naukowo-przemysłowej, omawiając projekt związku uczelni. Spotkał się on z bardzo dobrym przyjęciem przez partnerów IATI, którzy przez kolejne pół roku mogli przyjmować studentów z czterech uczelni Campus Iberus w ramach międzynarodowego programu stażowego. Uniwersytety te ze względu na zróżnicowany profil działalności posiadają wiele ciekawych specjalizacji, m.in. w zakresie jakości żywności, innowacji w ICT dla żywienia, zrównoważonej energii i środowiska, bioenergii, technologii dla zdrowia, telemedycyny, czy tożsamości i rozwoju terytorialnego.

Akademia Górniczo-Hutnicza bardzo aktywnie współpracuje obecnie z hiszpańskimi uczelniami. Ponad 70 umów międzyinstytucjonalnych w ramach Programu ERASMUS+ oraz sześć umów generalnych podkreśla wzorowe obustronne relacje. Prezentacja AGH spotkała się podczas wizyty z dużym zainteresowaniem, co może zaowocować nowymi umowami w kolejnym semestrze.

Szeroki zakres naukowo-badawczy Campus Iberus otwiera nowe możliwości współpracy w wielu obszarach zarówno Akademii Górniczo-Hutniczej, jak i Instytutu Autostrada Technologii i Innowacji. Misją IATI jest budowanie relacji, zaufania i kontaktów niezbędnych do efektywnej realizacji projektów badawczych oraz tworzenie środowiska sprzyjającego współpracy wszystkich partnerów krajowych i zagranicznych. Dzięki owocnej wizycie w Hiszpanii w najbliższym czasie IATI oficjalnie rozpocznie współpracę z Campus Iberus oraz poszczególnymi uczelniami partnerskimi.