Prof. Andrzej Jajszczyk członkiem Academia Europaea

Miło nam poinformować, że prof. Andrzej Jajszczyk z Katedry Telekomunikacji Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji został wybrany na członka zwyczajnego europejskiej akademii nauk Academia Europaea.

Academia Europaea to najstarsza i największa europejska akademia nauk założona w 1988 r. Działa na rzecz wprowadzania najwyższych standardów w nauce, badaniach i edukacji, opracowuje zalecenia dla rządów i innych organizacji międzynarodowych dotyczące spraw nauki, wspiera badania interdyscyplinarne i międzynarodowe oraz promuje wartości europejskiej nauki i badań.

Siedziba instytucji znajduje się w Londynie. Academia Europaea liczy 3470 członków, głównie z Europy, ale także ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Chin i wielu innych krajów. Wśród jej członków znalazło się dotychczas 72 laureatów Nagrody Nobla i 15 matematyków, którzy otrzymali prestiżowy Medal Fieldsa. Prof. Jajszczyk jest jedynym pracownikiem AGH będącym członkiem tej akademii.

Profesor jest autorem bądź współautorem 12 książek, ponad 300 artykułów naukowych (w tym ponad 60 w najlepszych czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej), a także 19 patentów związanych z przede wszystkim z Internetem, optycznymi sieciami telekomunikacyjnymi i węzłami sieci oraz ponad 60 artykułów na temat nauki i szkolnictwa wyższego. Był redaktorem naczelnym amerykańskiego czasopisma IEEE Communications Magazine, wprowadzając miesięcznik na pierwsze miejsce wśród wszystkich światowych czasopism telekomunikacyjnych w kategorii współczynnika wpływu (impact factor).
W 2008 r. otrzymał prestiżową nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. W latach 2011–2015 był pierwszym dyrektorem Narodowego Centrum Nauki. Prof. Jajszczyk jest wiceprezesem zarządu Fundacji Kyoto-Kraków i członkiem Klubu Krakowskiego. W latach 2011–2015 był członkiem Rady Muzeum Narodowego w Krakowie. Jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk i prezesem Oddziału PAN w Krakowie. Zasiada w Komitecie Polityki Naukowej. Od stycznia 2017 r. jest członkiem Rady Naukowej Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC).

Profil prof. Jajszczyka na stronie Academia Europaea