Odszedł prof. Mieczysław Jawień

Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci prof. Mieczysława Jawienia, Profesora Honorowego AGH, wybitnego specjalisty z zakresu projektowania i budowy kopalń, nauczyciela wielu pokoleń studentów, jednej z najwybitniejszych postaci Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii.

Prof. Mieczysław Jawień w 1950 r. zdał egzamin dojrzałości w I Liceum im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, a następnie rozpoczął studia inżynierskie na Wydziale Górniczym AGH. Studia te ukończył w 1954 r., po czym w latach 1954–1955 kontynuował studia na kursie magisterskim. W 1956 r. zdał egzamin magisterski z wynikiem bardzo dobrym z wyróżnieniem i otrzymał dyplom magistra inżyniera w specjalności „projektowanie i budowa kopalń”. Od października 1954 r. pracował w Katedrze Ekonomiki i Organizacji Górnictwa na stanowisku asystenta i był równocześnie słuchaczem kursu magisterskiego. W latach 1955–1958 zajmował stanowisko starszego asystenta, w latach 1958–1967 – adiunkta. W 1961 r. uzyskał na Wydziale Górniczym AGH stopień naukowy doktora, a w 1965 r. doktora habilitowanego nauk technicznych. W 1967 r. został docentem etatowym w Katedrze Ekonomiki i Organizacji Górnictwa AGH, w 1974 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1983 r. – tytuł profesora zwyczajnego. W latach 1973–1975 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Górniczego.

W okresie swojej pracy zawodowej Profesor był związany z jedną jednostką organizacyjną na Wydziale Górniczym AGH, która w tym okresie miała różne nazwy: w latach 1954–1969 była to Katedra Ekonomiki i Organizacji Górnictwa, w latach 1969–1992 – Instytut Projektowania i Budowy Kopalń, w latach 1993–2000 – Zakład Projektowania, Budownictwa, Ekonomiki i Zarządzania w Górnictwie, a od 2000 r. funkcjonuje pod nazwą Katedra Ekonomiki i Zarządzania w Przemyśle. W latach 1972–1982 był zastępcą dyrektora, a w latach 1982–1992 dyrektorem Instytutu Projektowania i Budowy Kopalń. W latach 1993–1995 był kierownikiem Zakładu Projektowania, Budownictwa, Ekonomiki i Zarządzania w Górnictwie.

Prof. Mieczysław Jawień pełnił również szereg odpowiedzialnych funkcji poza uczelnią, z których najważniejsze to: przewodniczący Sekcji Projektowania i Budowy Kopalń Komitetu Górnictwa PAN, przewodniczący Komitetu Geologiczno-Górniczego i Rady Naukowej w Zakładach Badawczych i Projektowych Miedzi „Cuprum” we Wrocławiu, stały członek polskiej delegacji w Radzie Naukowo-Technicznej ds. projektowania i budowy kopalń w ramach Komitetu Węglowego RWPG, członek Zespołu Uczelniano-Przemysłowego ds. cynku i ołowiu, przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej ds. Specjalizacji Zawodowej w zakresie górnictwa przy Ministerstwie Przemysłu Ciężkiego a później Ministerstwie Hutnictwa.

Profesor utworzył i rozwinął na Wydziale Górniczym AGH oryginalny system kształcenia kadry inżynierów górniczych w zakresie projektowania i budowy kopalń oraz ekonomiki i organizacji górnictwa. Wyniki jego prac w zakresie optymalizacji parametrów wielkości i elementów modelu podziemnych kopalń znalazły praktyczne zastosowanie w procesie zagospodarowania wielu złóż surowców mineralnych, a w szczególności złóż węgla kamiennego w Zagłębiach: Górnośląskim, Dolnośląskim i Lubelskim, złóż rud cynku i ołowiu w rejonie olkusko-zawierciańskim oraz złóż rud miedzi w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym. Współpracował z wieloma ośrodkami, organizacjami i towarzystwami naukowymi w kraju i za granicą.

Prof. Jawień był nauczycielem wielu pokoleń studentów i opiekunem ponad 250 prac dyplomowych. Wypromował 16 doktorów oraz kierował dziewięcioma przewodami habilitacyjnymi.

Za swoją działalność, osiągnięcia naukowe, pracę na rzecz polskiego górnictwa i edukacji akademickiej został uhonorowany wieloma wyróżnieniami i nagrodami. Otrzymał Zespołową Nagrodę Państwową I stopnia, trzy nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Nagrodę Ministra Górnictwa i Energetyki, odznaczenia państwowe: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 r. otrzymał tytuł Profesora Honorowego AGH.

Informacja o pogrzebie

Pogrzeb prof. Mieczysława Jawienia odbędzie się 10 listopada o godz. 13.00 w Kościele Parafialnym pw. Wszystkich Świętych w miejscowości Sobolów (gmina Łapanów).

Autokar wyjedzie spod Biblioteki Głównej AGH o godzinie 11.30.