Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Odszedł prof. Artur Bęben – informacja o pogrzebie

Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci prof. Artura Bębna, specjalisty w dziedzinie projektowania, budowy i eksploatacji maszyn górniczych, wybitnego naukowca, dydaktyka i wychowawcy młodzieży, aktywnego i zaangażowanego członka Stowarzyszenia Wychowanków AGH.

W 1949 r. rozpoczął studia na Wydziale Elektro-Mechanicznym. W 1955 r., po podzieleniu wydziału na dwa odrębne, uzyskał dyplom magistra inżyniera mechanika górniczego na Wydziale Mechanizacji Górnictwa i Hutnictwa. Działalność naukową rozpoczął po studiach inżynierskich w 1953 r. w Katedrze Maszyn i Urządzeń Górniczych, przechodząc wszystkie stanowiska od asystenta do profesora zwyczajnego.

W 1963 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych, a trzy lata później stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych. Był to pierwszy przeprowadzony przewód habilitacyjny na Wydziale o obecnej nazwie Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. W 1967 r. uzyskał tytuł docenta i został powołany na stanowisko docenta etatowego w Katedrze Maszyn i Urządzeń Górniczych. Równocześnie został kierownikiem Zakładu Odkrywkowych Maszyn Górniczych w tejże katedrze, a następnie po reorganizacji uczelni w Instytucie Maszyn Górniczych, Przeróbczych i Automatyki.

Tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskał w 1973 r. zaś profesora zwyczajnego w 1989 r. W latach 1967–1969 pełnił na wydziale funkcję kierownika Zawodowego Studium Zaocznego, a także kierownika Studium Doktoranckiego Instytutowego (1972–1978) oraz Wydziałowego (1978-1981). Przez dwie kadencje w latach 1975–1981 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Maszyn Górniczych i Hutniczych, w latach 1981–1984 funkcję Prorektora ds. Nauczania w AGH, a w latach 1987–1990 funkcję Dziekana Wydziału Maszyn Górniczych i Hutniczych noszącego obecnie nazwę Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

Głównym kierunkiem pracy naukowej Profesora były badania podstaw teoretycznych wiercenia otworów w skałach i wdrażania wysokowydajnych wiertnic obrotowych, racjonalnych sposobów wiercenia otworów strzałowych małych i dużych średnic w kopalniach kopalin średnio twardych i twardych, takich jak gipsy, ruda siarki, wapienie, granity, porfiry, piaskowce, ruda miedzi, a także opracowania niekonwencjonalnych koronek o ostrzach wymiennych do obrotowego wiercenia w skałach.

Prof. Bęben zostawił bogaty dorobek w zakresie rozwoju kadry naukowej, był promotorem 14 prac doktorskich. Wyniki prac publikował w pismach naukowych i branżowych oraz w krajowych i zagranicznych materiałach konferencyjnych, a także referował je m.in. podczas konferencji naukowych jak również w ośrodkach naukowych i przemysłowych w Anglii, Francji, Niemczech, Czechach, Rosji, Szwecji, Bułgarii, Jugosławii i Kanadzie.

Dorobek publikacyjny prof. Bębna to ponad 300 prac w tym ponad 160 samodzielnych. Jest autorem siedmiu książek, autorem i współautorem siedmiu skryptów oraz posiadaczem 20 patentów i kilku zgłoszeń patentowych.

Działalność naukowa przyniosła Profesorowi uznanie krajowego i zagranicznego środowiska naukowego. Wiele uczynił dla pozycji i rozwoju Akademii Górniczo-Hutniczej. W 2010 r. na wniosek Rady Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Senat AGH nadał prof. Bębnowi tytuł profesora honorowego Akademii Górniczo-Hutniczej – za wybitne osiągnięcia naukowo-techniczne w dyscyplinie projektowania, budowy i eksploatacji maszyn górniczych oraz działalność dydaktyczną, organizacyjną i społeczną na rzecz AGH, nauki i kultury polskiej jak również współpracę z przemysłem i organizacjami naukowymi w Polsce i za granicą.

Prof. Bęben był zafascynowany historią górnictwa, jego tradycjami i obrzędami. Od 1962 r. brał aktywny udział w organizowaniu i prowadzeniu spotkań z okazji Dnia Górnika, zarówno na macierzystym wydziale, jak i na uczelni, a także poza nią – w krajowych kopalniach i zakładach górnictwa podziemnego oraz odkrywkowego. Jest autorem książki Górnicza lampa się pali… O tradycjach górniczych i hutniczych w Akademii Górniczo-Hutniczej i nie tylko. Bogato ilustrowany przewodnik subiektywny.

Profesor był współtwórcą i redaktorem naczelnym periodyku Akademii Górniczo-Hutniczej dla absolwentów AGH „Vivat Akademia”. Był także aktywnym członkiem Rady Uczelnianej Związku Nauczycielstwa Polskiego w AGH, a przez wiele lat jej członkiem honorowym.

Za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjno-społeczną został wyróżniony wieloma odznaczeniami państwowymi między innymi Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, licznymi Nagrodami MNiSW, Rektora AGH oraz odznaczeniami regionalnymi, stowarzyszeniowymi, związkowymi i wojskowymi, również tytułem honorowym „Zasłużony Nauczyciel PRL”. Otrzymał także godność Honorowego Obywatela Krosna. Jako działacz i społecznik został w 2008 r. wyróżniony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Rektor, Senat oraz społeczność akademicka AGH
składają wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie Zmarłego.

Informacja o pogrzebie

Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie w poniedziałek 3 lipca, o godz. 12.00 w kaplicy na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

Rodzina prosi, aby w czasie uroczystości zamiast kwiatów wesprzeć Domowe Hospicjum w Krakowie.

Stopka