Fot. źródło: www.uj.edu.pl

Odszedł prof. Aleksander Koj

Z głębokim żalem informujemy, że odszedł od nas prof. Aleksander Koj, trzykrotny rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, wybitny profesor nauk przyrodniczych, biolog i biochemik.

Prof. Aleksander Koj był absolwentem Akademii Medycznej w Krakowie. U progu kariery zawodowej pracował w Katedrze Chemii Fizjologicznej UJ, zaś drogę naukową związał z Instytutem Biologii Molekularnej UJ, którą kierował w latach 1977–1981. W 1984 roku został wybrany na stanowisko prorektora UJ do spraw kadry naukowej i badań. Przez trzy kadencje sprawował urząd rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego (w latach 1987–1990, 1993–1996 oraz 1996–1999), dążąc m.in. do powstania Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1997–1999 był przewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Prowadził pionierskie badania nad białkami ostrej fazy i reakcją komórek na stan zapalny organizmu. Był autorem 200 artykułów doświadczalnych i przeglądowych poświęconych tej tematyce, a także współautorem znakomitych monografii The Acute Phase Response to Injury and Infection oraz Interleukin-6-type cytokines. W swojej działalności dydaktycznej sprawował opiekę nad blisko 60 magistrantami oraz wypromował 13 doktorów.

Nagrodzony wieloma prestiżowymi wyróżnieniami, w tym m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Nagrodą Fundacji Alfreda Jurzykowskiego. Uhonorowany tytułami doktora honoris causa uniwersytetów amerykańskich: Cleveland State University, University of Hartford, University at Buffalo, a także Uniwersytetu Jagiellońskiego. W uznaniu zasług dla Uniwersytetu Jagiellońskiego został odznaczony medalem Merentibus.

Rodzinie, najbliższym oraz uczniom i przyjaciołom Profesora

wyrazy głębokiego współczucia składają

Rektor i Senat

oraz społeczność Akademii Górniczo-Hutniczej

Msza św. w intencji prof. Aleksandra Koja zostanie odprawiona 4 stycznia w kolegiacie św. Anny o godz. 13.00. Odprowadzenie urny z prochami Zmarłego od bramy głównej cmentarza Rakowickiego nastąpi o godzinie 14.45.