Marsz dla Nauki z okazji Dnia Ziemi

22 kwietnia – w Dniu Ziemi w wielu miastach na całym świecie organizowany jest Marsz dla Nauki. Celem tej inicjatywy jest przypomnienie rządzącym i opinii publicznej o kluczowej roli nauki dla rozwoju społeczeństw.

Podczas spotkania sekretarzy generalnych krajowych konferencji rektorów w ramach dorocznej konferencji Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów (European University Association – EUA), która odbyła się w Bergen w dniach 5-7 kwietnia, niektóre krajowe konferencje rektorów zaangażowały się we wspieranie Marszu dla Nauki. Francuska Konferencja Prezydentów Uniwersytetów (CPU) bierze udział w organizowaniu marszów w 15 miastach, Niemiecka Konferencja Rektorów (HRK) informuje i zachęca przedstawicieli środowiska akademickiego do udziału w marszach organizowanych w Niemczech. Marsze promują też konferencje rektorów w Irlandii, Austrii, Holandii i Belgii (Flandria).

Do promowania idei marszu w Polsce zachęca Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).