Pokaz blind footballu na Rynku Głównym w Krakowie w ramach tygodnia osób niepełnosprawnych fot. Tyniecka NWP Kraków

Kraków po raz pierwszy gospodarzem turnieju w piłce nożnej dla niewidomych

Czy można usłyszeć football? Pod takim hasłem w najbliższy weekend, 11 i 12 listopada, w hali sportowej Com-Com Zone Nowa Huta odbędzie się pierwszy w historii Krakowie turniej blind footballu piłki nożnej osób niewidomych. Wśród organizatorów oraz zawodników drużyny gospodarzy Klubu Tyniecka NWP Kraków – znaleźli się przedstawiciele AGH.

Liga Centralnej Europy to międzynarodowe rozgrywki w piłce nożnej dla niewidomych, które zostały zapoczątkowane w 2016 roku. W Krakowie zostanie rozegrana trzecia kolejka drugiego sezonu rozgrywek. W turnieju weźmie udział pięć drużyn z trzech państw, które walczą o tytuł mistrzowski sezonu 2017/2018: Tyniecka NWP Kraków, gospodarz zawodów, Avoy MU Brno, LÁSS Budapest, BSC Prague oraz Sprint Wrocław – Blind Football.

Wśród organizatorów wydarzenia oraz zawodników Klubu Tyniecka NWP Kraków jest Marcin Ryszka – niewidomy pracownik Uczelnianego Centrum Informatyki AGH w Krakowie. W jednym zespole zagra z nim Mateusz Krzyszkowski, niedowidzący student Wydziału Humanistycznego AGH.

W futbolu nie ma rzeczy niemożliwych – piłka nożna osób niewidomych jest tego najlepszym przykładem. Jako osoba z dysfunkcją wzroku nie jestem w stanie czerpać przyjemności z gry w „zwykłą” piłkę, dlatego cieszy mnie, że ktoś wpadł na pomysł, by zaadaptować futbol do potrzeb osób niepełnosprawnych wzrokowo – mówi Mateusz Krzyszkowski. – Mamy nadzieję, że uda nam się zafascynować tą dyscypliną publiczność podczas nadchodzącego wydarzenia oraz zmotywować do działania niepełnosprawnych, którzy jeszcze szukają swojej życiowej drogi – dodaje student.

Osoby z dysfunkcjami wzroku są w stanie grać w piłkę nożną dzięki specjalnemu systemowi gry. Kluczową rolę podczas meczu odgrywa zmysł słuchu. Wewnątrz piłki zainstalowane są grzechotki wydające donośny dźwięk. Piłkarze sygnalizują swoją pozycję względem rywala i piłki za pomocą umówionych okrzyków.

Turniejowe rozgrywki będą otwarte dla publiczności. Szczegółowe informacje dot. wydarzenia można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku oraz na stronie klubu Tyniecka NWP Kraków.

Harmonogram zawodów