Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

fot. Bogusław Świerzowski, krakow.pl

Kraków, AGH oraz Norweski Instytut Badań Powietrza rozpoczynają współpracę

Akademia Górniczo-Hutnicza podpisała 16 stycznia porozumienie o współpracy z Gminą Miejską Kraków oraz Norweskim Instytutem Badań Powietrza.

 

Zwiększenie skuteczności działań na rzecz poprawy jakości powietrza oraz poprawa efektywności energetycznej to podstawowe założenia podpisanej dziś umowy. To kolejne działania, które mają rozszerzyć wiedzę w temacie zanieczyszczonego powietrza.

 

– Kraków w różnoraki sposób prowadzi walkę o czyste powietrze – jedna grupa działań to to, co możemy zrobić sami jako miasto – np. wymieniać piece. Druga – to nasze starania o zmiany przepisów prawa. Ale mamy tę przewagę nad innymi, zwłaszcza mniejszymi miastami borykającymi się z problemem smogu, że mamy doskonałe zaplecze naukowe i możemy z niego korzystać. Na co dzień współpracujemy z uczelniami, a dziś podpisaliśmy trójstronne porozumienie na mocy, którego naszym partnerem został także Norweski Instytut Badań Powietrza powiedział Jacek Majchrowski Prezydenta Miasta Krakowa.

 

Współpracę pomiędzy sygnatariuszami porozumienia podzielono na dwa moduły analityczny, który ma uzupełnić w miarę potrzeb działania już realizowane przez Urząd Miasta Krakowa oraz drugi – badawczo-wdrożeniowy, którego celem jest rozwiązanie konkretnych problemów zidentyfikowanych w obszarach objętych współpracą.

 

Dzisiejsze porozumienie jest szczególnie istotne. Wychodzi bowiem naprzeciw problemom, z jakimi borykają się mieszkańcy Krakowa. Centrum Energetyki AGH jako jednostka wyspecjalizowana w działalności badawczo-rozwojowej z obszaru zrównoważonej energii oraz inżynierii środowiska będzie uczestniczyć między innymi w określeniu potencjalnych źródeł pochodzenia pyłów w powietrzu, wyznaczeniu mapy rozkładu zanieczyszczeń czy w przygotowaniu programu pilotażowego dla pojazdów elektrycznych. Jestem przekonany, że wiedza ekspercka, z jaką włączamy się w kolejne działania przysłuży się poprawie jakości powietrza w naszym mieście – powiedział prof. Tadeusz Słomka Rektor AGH.

 

Dr Kari Nygaard, Dyrektor Norweskiego Instytutu Badań Powietrza dodała, że Instytut powołany został przez norweski rząd około 50 lat temu po to, by zapobiegać takim problemom jak zanieczyszczenie powietrza. – Od lat zajmujemy się dostarczaniem realnych i konkretnych rozwiązań dla miast. Cieszymy się szczególnie na współpracę z Krakowem oraz uczelni, ale przede wszystkim z mieszkańcami – powiedziała Nygaard.

 

Głównym celem umowy jest koordynacja prac badawczo-wdrożeniowych w zakresie poprawy jakości powietrza i zwiększania efektywności energetycznej realizowanych przy współudziale lub na zamówienia UMK. Wśród działań w obszarach objętych porozumieniem aktualnie realizowane przez Gminę Miejską Kraków we współpracy z AGH są projekty dot. określenia emisji pyłu z wybranych ulic Krakowa, pilotażowa modernizacja oświetlenia ulicznego czy wykorzystania geotermii w ciepłownictwie.

 

Sygnatariuszami umowy, której podpisanie odbyło się w Urzędzie Miasta Krakowa, byli Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa, prof. Tadeusz Słomka Rektor AGH oraz dr Kari Nygaard Dyrektor Norweskiego Instytutu Badań Powietrza.

 

Norweski Instytut Badań Powietrza (NILU) jest instytucją non-profit, która została założona w 1969 r. Dzięki badaniom prowadzonym przez NILU wzrasta wiedza na temat procesów i skutków zmian klimatu, składu atmosfery czy jakości powietrza. Tematyka badawcza NILU obejmuje przede wszystkim źródła i skutki oraz możliwości redukcji zanieczyszczeń w miastach, jak również wykonywanie oceny wpływu zanieczyszczeń na zdrowie ludzi.

Stopka