Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Kiedy powstanie Małopolskie Centrum Nauki? – felieton

Prof. Ryszard Tadeusiewicz, Gazeta Krakowska, 4.01.2017 r.

 

Rozpoczyna się nowy rok, więc wszyscy myślimy o tym, co nam on przyniesie. Dla mnie ważnym wydarzeniem tego roku będzie rozpoczęcie budowy Małopolskiego Centrum Nauki. Centrum, które będzie miejscem szerzenia i popularyzacji wiedzy!

 

Kraków jest ważnym ośrodkiem kształcenia akademickiego, więc krakowscy naukowcy chętnie dzielą się swoją wiedzą w ramach dni otwartych różnych szkół wyższych, nocy naukowców, festiwali nauki i innych imprez popularyzujących wiedzę. Mamy też bardzo pożyteczne Uniwersytety Otwarte, Uniwersytety Trzeciego Wieku, Uniwersytety Dla Dzieci, itp. Twierdzę więc, że popularyzacja nauki w Krakowie funkcjonuje intensywnie dzięki bezinteresownej pracy wielu ludzi.

 

Ja sam także trochę w tej dziedzinie działam i zapewne z tego powodu Marszałek Województwa Małopolskiego, planując stworzenie w Krakowie Małopolskiego Centrum Nauki, powołał mnie do Rady Ambasadorów tego przedsięwzięcia. Jako „ambasador” czuję się w obowiązku promować plany dotyczące Centrum, a potem regularnie informować o postępie prac.

 

Zacznę dziś od tego, że Małopolskie Centrum Nauki (MCN) ma być miejscem, gdzie obok popularyzacji nauki poprzez różne eksponaty i prezentacje multimedialne (także interaktywne) będzie prowadzona działalność aktywizująca intelektualnie osoby odwiedzające. Chodzi o to, by użytkownicy MCN (zwłaszcza dzieci i młodzież) poprzez udział w organizowanych tam warsztatach i korzystanie z udostępnionych im laboratoriów rozwijali zdolność aktywnego zdobywania wiedzy. Takie zdobywanie wiedzy sprzyjać będzie samodzielnemu myśleniu i trwałości pozyskanych informacji. Planowane obszary działania MCN obejmują głównie człowieka w wielu skalach: jednostkowej (anatomia i fizjologia), relacji z drugim człowiekiem (psychologia), grupowej (socjologia, urbanistyka) i w skali całej ludzkości („globalnej wioski”). Dodatkowym działem MCN ma być „Mikroświat”, pozwalający zobaczyć to, co niewidzialne gołym okiem.

 

Prace zaczną się w 2017 roku i zmierzać będą w pierwszej kolejności do postawienia budynku Centrum. Zadecydowano, że potrzebny jest nowy budynek, ponieważ przymiarki do wykorzystania dla potrzeb MCN istniejących już w Krakowie obiektów dowiodły, że nie da się pogodzić starej formy z nową treścią. Lokalizacja MCN jest jeszcze niepewna – rozważanych jest kilka miejsc. Ja optuję za lokalizacją w pobliżu Muzeum Lotnictwa na Czyżynach. Ustalony jest już funkcjonalny podział kubatury planowanego budynku, z wyodrębnieniem przestrzeni dla wystaw (stałych i okresowych), laboratoriów oraz miejsc przeznaczonych do prowadzenia warsztatów i innych form działania aktywizujących użytkowników Centrum, a także sal konferencyjnych.

 

Czekam niecierpliwie na moment, kiedy obiekt ten powstanie i zaczniemy go wspólnie wypełniać naukową treścią!

Stopka