Hołd dla Stanisława Staszica – projekt studentów AGH

Członkowie Studenckiego Koła Naukowego „Zarządzanie”, działającego na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii AGH, realizują projekt upamiętniający życie i działalność patrona naszej uczelni.

Studenci prześledzili dokonania Stanisława Staszica. Odwiedzili miejsca z nim związane i, wybierając te najciekawsze, wytyczyli trasę jego śladami, starając się ukazać jak dużo zdołał on zrobić dla rozwoju polskiego przemysłu. W efekcie tych prac powstała wirtualna wersja Przewodnika Turystyki Przemysłowej, zaprezentowana w maju 2012 r. na konferencji „Staszic dla potomności”.

W 2016 r. obchodzimy 190. rocznicę śmierci Stanisława Staszica, a także 200-lecie powstania Szkoły Akademiczno-Górniczej w Kielcach. Z tej okazji studenci podjęli II etap prac na projektem, polegający na przeniesieniu przewodnika wirtualnego w teren. Działania skupiają się teraz na dokładnym, szczegółowym opisie wybranych miejsc oraz kompleksowym ich oznakowaniu jednorodnymi, ciekawymi wizualnie tablicami informacyjnymi. W planach jest także wydanie drugiej wersji przewodnika multimedialnego i przeprowadzenie akcji informacyjnej.

Prace mają się zakończyć w październiku br. Są one realizowane w ramach „Grantu Rektorskiego” 2016, grantu Fundacji dla AGH oraz grantu Województwa Świętokrzyskiego.

Projekt zainicjował dr inż. Paweł Bogacz z Katedry Ekonomiki i Zarządzania w Przemyśle AGH, a pracami zespołu studentów kieruje Katarzyna Styk.

Dla miłośników wędrówek oraz osób pasjonujących się historią polskiego przemysłu trasa dydaktyczna „Śladami Stanisława Staszica” będzie z pewnością świetnym pomysłem na wyprawę. Aby odwiedzić wszystkie atrakcje trzeba będzie przebyć około 200 km i poświęcić kilka dni.

Na szlaku turystycznym znalazły się m.in.

• Muzeum Stanisława Staszica, Piła
  • Pałac Staszica, Warszawa
  • grób Staszica, Warszawa
  • Kielecka Fabryka Pomp „Białogon"