fot. arch. Wydziału Metali Nieżelaznych

Ekspozycja najnowszych projektów naukowych powstałych na Wydziale Metali Nieżelaznych

11 grudnia br. w Akademii Górniczo-Hunticzej została odsłonięta gablota, która przedstawia najnowsze projekty naukowe pracowników, doktorantów oraz studentów Wydziału Metali Nieżelaznych.

Uroczystego odsłonięcia dokonali Prorektor ds. Studenckich AGH prof. Anna Siwik wraz z Dziekanem Wydziału Metali Nieżelaznych prof. Tadeuszem Knychem.

Powstanie stałej ekspozycji jest efektem współpracy dwóch studenckich kół naukowych: „Wire” pod opieką pana dr. inż. Grzegorza Kiesiewicza oraz „DeFrom” pod opieką dr hab. inż. Artura Kaweckiego, prof. AGH.

W gablocie przedstawiono model kolejowej górnej sieci trakcyjnej z elementami uwzględniającymi autorskie rozwiązania konstrukcyjne pracowników naukowych, doktorantów i studentów Wydziału Metali Nieżelaznych. Na elementy te składają się m.in. przewody jezdne i liny nośne z miedzi srebrowej, osprzęt nośno-przewodzący ze stopu CuNi2Si oraz CuZn37Ni1Si0.5, nowy rodzaj systemu podwieszenia sieci jezdnej, nowatorskie urządzenie naprężające sieć jezdną oraz pierwsza polskiej produkcji nakładka stykowa odbieraków prądu wykonana z kompozytów węglowo-metalicznych.

Ekspozycja znajduje się w bud. A-2 na I piętrze.