„Barbórka” 2017 – uroczyste obchody górniczego święta

zdjęcia P. Kaleta, KSAF AGH

Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka oraz Dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii prof. Marek Cała serdecznie zapraszają studentów, absolwentów, pracowników oraz wszystkich przyjaciół AGH do udziału w uroczystościach z okazji górniczego święta „Barbórki”. Obchody rozpoczną się 4 grudnia, a główne uroczystości odbędą się w dniach 7-8 grudnia 2017 r.

Zgodnie z tradycją „Barbórkę” zainauguruje „Pochód lisów”, czyli przemarsz orszaku górniczego ulicami Krakowa do Kolegiaty Św. Anny, gdzie odbędzie się uroczysta msza św. dla wszystkich górników regionu małopolskiego. Rektor, prorektorzy, dziekani wydziałów Pionu Górniczego oraz przedstawiciele przemysłu przejadą trasę w dorożkach, za nimi pieszo przejdą z pochodniami pracownicy i studenci. W tradycyjnym pochodzie nie zabraknie Orkiestry Reprezentacyjnej AGH, która jak zawsze muzycznie uświetni wydarzenie. „Pochód lisów” odbędzie się 4 grudnia. Orszak wyruszy o godz. 17.00.

Główne uroczystości barbórkowe zaplanowano na 7 i 8 grudnia 2017 r. Odbędzie się wtedy 58. Konferencja Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego oraz seminarium „Od odkrycia złoża rud miedzi do firmy globalnej – historia z sukcesem”. Z zaproszonymi z okazji „Barbórki” gośćmi spotkają się władze uczelni oraz Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH. Oficjalne obchody zwieńczy uroczyste posiedzenie Senatu AGH i tradycyjny skok przez skórę stanowiący ceremonię przyjmowania nowicjuszy do stanu górniczego.

W program obchodów górniczego święta wpisana jest także 58. Międzynarodowa Wystawa i Giełda Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich. Będzie można ją oglądać w AGH w dniach 2-3 grudnia.

„Barbórka” jest górniczym świętem głęboko wpisanym w tradycję naszej uczelni. Jest obchodzona w kształcie zapoczątkowanym przez m.in. prof. Witolda Żabickiego i kontynuowanym kolejno przez prof. Jana Jewulskiego i dr inż. Wacława Andrusikiewicza. Jest to wyjątkowe wydarzenie kulturalne Krakowa, dzięki któremu mieszkańcy miasta, turyści oraz społeczność akademicka może zaznajomić się z dawnymi obyczajami górniczymi.

Szczegółowe informacje wraz z programem obchodów znajdują się na stornie Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii.

Tradycyjny skok przez skórę odbędzie się ok. godz. 14.30, po uroczystym posiedzeniu Senatu AGH. Zapraszamy na krużganki w budynku A-0.