AGH rozpoczyna współpracę z PZU

19 lutego 2018 r. Akademia Górniczo-Hutnicza podpisała list intencyjny z PZU. W ramach nawiązanej długoterminowej współpracy w obszarze projektów badawczo-rozwojowych sygnatariusze listu będą wspólnie tworzyć innowacyjne rozwiązania na pograniczu nauki i biznesu oraz podejmować wspólne starania o pozyskanie funduszy krajowych i europejskich na realizację tych przedsięwzięć.

Obie strony chcą połączyć siły m.in. w zakresie innowacji technologicznych, badań naukowych, dydaktyki, a także wykorzystania bazy technologicznej i laboratoryjnej. Współpraca uczelni z ubezpieczycielem zakłada m.in. opracowania naukowo-badawcze, realizację wspólnych projektów badawczo-wdrożeniowych, w tym w formie projektów rozwojowych, celowych oraz innych projektów w formach umożliwiających pozyskiwanie dofinasowania ze źródeł zewnętrznych, współdziałanie w zakresie rozwoju bazy wiedzy związanej z telematyką, wymianę doświadczeń w zakresie konstrukcji technik pomiarowych, diagnostycznych i telematycznych, organizowanie wykładów, seminariów i szkoleń, a także wzajemny w nich udział pracowników AGH i PZU.

Pierwszym wspólnym projektem jest realizacja przedsięwzięcia TANGO 2 pt. „System active-safety dla pojazdów samochodowych w oparciu o indywidualny model kierowcy”. Całkowity koszt projektu szacowany jest na 1,2 mln zł, z czego 1 mln zł pochodzi ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. PZU pokryje 15% kosztów projektu.

Podpisane porozumienie ma charakter ogólny. Szczegółowe warunki współpracy w ramach poszczególnych projektów określane będą każdorazowo w przygotowywanych przez obie strony umowach.

Współpraca została zainaugurowana podczas warsztatów, w których wzięli udział przedstawiciele PZU i AGH.

Grupa PZU to jedna z największych instytucji finansowych w Polsce, a także w Europie Środkowo-Wschodniej. Tradycje PZU sięgają 1803 r., kiedy powstało pierwsze na ziemiach polskich towarzystwo ubezpieczeniowe. Obecnie PZU prowadzi działalność́ w dziedzinie ubezpieczeń, zdrowia, inwestycji, bankowości i finansów.