Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Precyzyjny i ultraszybki układ scalony do nowej generacji pikselowych cyfrowych kamer promieniowania X

Wynalazki z AGH nagrodzone złotem i srebrem na wystawie „Geneva Inventions”

Miło nam poinformować, że dwa wynalazki zaprezentowane przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej zostały nagrodzone medalami na 43. Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości „Geneva Inventions”. Ta największa tego rodzaju wystawa w Europie odbyła się w dniach 15-19 kwietnia br. w Genewie.

Złoty medal z wyróżnieniem: Odwodnieniowy wpust separacyjny

Twórcy: prof. dr hab. inż. Elena Neverova-Dziopak z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH oraz dr hab. inż. Daniel Słyś z Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.

 

Odwodnieniowy wpust separacyjny umożliwia rozdzielenie ścieków deszczowych na ścieki o wysokim stopniu zanieczyszczenia, które wymagają oczyszczenia, oraz na ścieki mało zanieczyszczone, które mogą być odprowadzane bezpośrednio do rzeki. Urządzenie to umożliwia rozdzielenie tych ścieków już przy tzw. kratkach ściekowych, które są instalowane na ulicach miast. Wpust ten umożliwia też jednocześnie odprowadzenie mniej zanieczyszczonych ścieków deszczowych do gruntu, co jest z kolei korzystne ze względu na ochronę środowiska oraz koszty funkcjonowania sieci kanalizacyjnych. Rozdzielenie ścieków deszczowych na mniej i bardziej zanieczyszczone strumienie odbywa się z wykorzystaniem różnic w charakterystyce hydrodynamicznej pierwszej i kolejnych fal deszczu oraz ich energii kinetycznej. Tanie i przyjazne dla środowiska rozwiązanie pozwala na odciążenie hydrauliczne systemów kanalizacji i oczyszczalni ścieków oraz infiltracje czystych ścieków w gruncie, co sprzyja zasilaniu zasobów wód gruntowych.

Srebrny medal: Precyzyjny i ultraszybki układ scalony do nowej generacji pikselowych cyfrowych kamer promieniowania X

Twórcy: prof. dr hab. inż. Paweł Gryboś, dr hab. inż. Robert Szczygieł, dr inż. Piotr Maj, dr inż. Piotr Kmon z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej.

 

Przedmiotem wynalazku jest ultraszybki układ scalony liczący około 50 milionów tranzystorów, który przeznaczony jest do nowoczesnych kamer promieniowania X. Zaprezentowany układ scalony w połączeniu z pikselowym detektorem krzemowym pozwala na wykonywanie precyzyjnych zdjęć rentgenowskich z szybkością kilkudziesięciu tysięcy klatek na sekundę. Parametry układu scalonego umożliwią m.in. obserwację dynamicznych procesów fizycznych, szybką lokalizację mikrouszkodzeń w konstrukcjach czy elementach stalowych, jak również badanie delikatnych obiektów biologicznych (przykład – zdjęcie stokrotki wykonane z wykorzystaniem promieniowania X). Projekt realizowany jest w ramach grantu NCBR nr PBS1/A3/12/2012.

 

W tegorocznej wystawie „Geneva Inventions” uczestniczyło 752 wystawców z 48 krajów, którzy łącznie zaprezentowali ponad 1000 innowacyjnych rozwiązań. Przez pięć dni, wystawę odwiedziło ponad 60 tys. zwiedzających.

 

Polscy twórcy, reprezentujący jednostki naukowe oraz przemysł, zaprezentowali na wystawie ponad 40 rozwiązań. Bilans medalowy dla Polski wygląda następująco: 13 złotych medali, w tym aż 5 złotych medali z wyróżnieniem, a ponadto 22 srebrne medale i 4 medale brązowe. Warto podkreślić, że liczba prezentowanych rozwiązań sytuuję Polskę na trzecim miejscu wśród wszystkich państw obecnych na wystawie (tuż za reprezentacją Chin i Tajlandii).

 

W trakcie wystawy Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów zorganizowało również „Dzień Polski”. Gościem honorowym wydarzenia była m.in. dr Alicja Adamczak, Prezes Urzędu Patentowego RP, która po wizycie na polskim stoisku, wzięła udział w ceremonii wręczenia dyplomów i medali od międzynarodowych stowarzyszeń wynalazczych dla polskich twórców.

 

Stopka