Wynalazki naukowców AGH nagrodzone podczas targów INST Taipei 2014

Miło nam poinformować, że w trakcie międzynarodowych targów wynalazczości INST Taipei 2014, które odbyły się w dniach 18-21 września br. w Tajpej, nagrodzone i wyróżnione zostały wynalazki opracowane przez pracowników Katedry Metrologii i Elektroniki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej.

Wyróżnione wynalazki to:

• „Pomiarowy dzielnik napięcia z autokalibracją” autorstwa dr. inż. Jerzego Nabielca otrzymał honorowy medal jury targów INST oraz nagrodę specjalną od Asia Invention Association.
    Wynalazek ma szerokie zastosowanie m.in. w układach pomiaru wysokich napięć w sieciach energetycznych lub w licznikach energii elektrycznej obecnych w niemal każdym gospodarstwie domowym. Unikalna własność autokalibracji pozwala na zachowanie stabilnej dokładności pomiaru, bez względu na zmiany otoczenia czy starzenie się elementów.

• „Sposób i układ do synchronizacji i przesyłania informacji w rozległym systemie pomiarowo-sterującym” – wynalazcy: dr inż. Jerzy Nabielec, dr inż. Andrzej Wetula – nagrodzono brązowym medalem oraz nagrodą specjalną od Associazione Nazionale Degli Inventori.
    Technologia ta może stanowić część tzw. Power System Stabilizer, czyli systemu, który przeciwdziała szkodliwym oscylacjom mocy w krajowych czy nawet kontynentalnych systemach energetycznych.

Wynalazki promowano dzięki wsparciu Centrum Transferu Technologii AGH.