Wizyta chińskiego Wiceministra Nauki i Technologii oraz przedstawicieli ambasady Chin w AGH

12 czerwca 2015 r. Akademię Górniczo-Hutniczą odwiedzili przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Technologii Chińskiej Republiki Ludowej oraz przedstawiciele ambasady Chin w Polsce.

Przewodniczącym delegacji był Wiceminister Nauki i Technologii ChRL pan dr LI Meng. W skład delegacji weszli również pan XU Jing, Dyrektor Generalny w Departamencie Innowacji i Rozwoju Ministerstwa Nauki i Technologii, pan ZHANG Jian, Doradca w Departamencie Współpracy Międzynarodowej, pan ZHOU Yu, Dyrektor oddziału Euro-Azja w Departamencie Współpracy Międzynarodowej, pan HE Han, Dyrektor Biura Wykonawczego w Ministerstwie Nauki i Technologii oraz pani SUN Xueping, przedstawiciel oddziału Euro-Azja w Departamencie Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Nauki i Technologii. Wraz z przedstawicielami ministerstwa gościliśmy również pracowników Ambasady Chin w Polsce.

Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka powitał członków chińskiego rządu i ambasady, podkreślając, że wizyta Wiceministra oraz wysokiej rangi przedstawicieli Ministerstwa Nauki i Technologii jest niezwykle ważnym wydarzeniem dla AGH. Wyraził również nadzieję, że to spotkanie może przyczynić się do zintensyfikowania współpracy w zakresie kształcenia i badań naukowych.  W dalszej części swojego wystąpienia przedstawił stan kształcenia i badań z chińskimi uczelniami i jednostkami badawczymi oraz administracyjnymi. Kolejno Prorektor AGH ds. Nauki AGH prof. Zbigniew Kąkol przedstawił stan kształcenia i nauki w naszej uczelni, a Pełnomocnik Rektora AGH ds. Współpracy z Chinami prof. Stanisław Nawrat scharakteryzował stan bieżący i perspektywy współpracy AGH z chińskimi uczelniami i instytutami badawczymi. Na zakończenie spotkania Dyrektor Centrum Energetyki AGH prof. Wojciech Nowak zaprezentował perspektywy badawcze i możliwości nowo powstałego Centrum Energetyki, gdzie po spotkaniu w rektoracie udali się goście. Strona chińska wykazała duże zainteresowanie dalszym rozwojem współpracy w zakresie kształcenia i badań z AGH oraz wyraziła uznanie dla wysokiego poziomu kształcenia i potencjału naszej uczelni.