Ukazała się monografia poświęcona powojennej historii AGH

Wydawnictwa AGH zapraszają do zapoznania się z trzecim tomem monografii poświęconej historii AGH pt. Na podstawie wydanych przez obywatela ministra dyspozycji... Akademia Górnicza i Akademia Górniczo-Hutnicza 1945–1989/1990. Dokumenty. Książkę opracowała Prorektor ds. Studenckich AGH prof. Anna Siwik wraz z dr Reginą Artymiak i dr. hab. Julianem Kwiekiem.

Dokonując wyboru dokumentów do tomu trzeciego monografii, poświęconego historii Akademii Górniczo-Hutniczej po drugiej wojnie światowej, przyjęto koncepcję spojrzenia na losy uczelni przez pryzmat politycznych przełomów. Uwagę skupiono głównie na funkcjonowaniu uczelni w zmieniających się warunkach politycznych, szczególnie w okresach przełomowych, takich jak: Październik 1956, Marzec 1968, Grudzień 1970 i „Solidarność” 1980. Uznano również, że należy więcej miejsca poświęcić wpisywaniu się Akademii Górniczej w nową rzeczywistość powojenną, w której przedwojenne kadry profesorskie zmuszone były wypracować modus vivendi stosunków z centralą w Warszawie.

Czytelnicy znajdą w książce informacje o wielu znanych sobie osobach i wydarzeniach, w których – być może – sami mieli okazję uczestniczyć.

Przygotowywany zbiór spotka się bez wątpienia z dużym zainteresowaniem historyków czasów najnowszych, ale także nie mniejszym, a może nawet większym osób i rodzin osób w dokumentach wymienianych. Dla wielu z nich będzie to zresztą jedyne świadectwo ich aktywności na polu politycznym i społecznym w okresie studiów i pracy zawodowej – napisał recenzent publikacji prof. Czesław Brzoza.

Publikację można nabyć w Wydawnictwach AGH.

Ci sami autorzy opracowali dwa poprzednie tomy monografii: