Mgr inż. Kun Zheng (foto: Perspektywy.pl)

Studenci AGH zwycięzcami konkursu INTERSTUDENT 2013

Dwoje studentów Akademii Górniczo-Hutniczej – Kun Zheng z Chin oraz Namuun Dashbold z Mongolii – znalazło się w gronie laureatów IV edycji konkursu na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce.

Wręczenie nagród odbyło się 8 listopada podczas gali Nagród Środowiska Studenckiego PROJUVENES 2013 w warszawskim Teatrze Palladium. Wyróżnienia przyznano w czterech kategoriach (studia licencjackie, studia magisterskie, studia magisterskie oraz Nagroda Specjalna). Warto podkreślić, że aż w dwóch z nich triumfowali studenci naszej uczelni.

• Tytuł najlepszego studenta zagranicznego w Polsce w kategorii „studia doktoranckie” otrzymał mgr inż. Kun Zheng.

Pan Kun Zheng ukończył studia magisterskie na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. Pracę dyplomową napisał pod kierunkiem dr. hab. inż. Konrada Świerczka, prof. AGH. W roku 2012 otrzymał nagrodę zespołową pierwszego stopnia JM Rektora AGH za osiągnięcia naukowe.

Obecnie kontynuuje edukację na studiach doktoranckich, zajmując się badaniami składu fazowego, właściwości strukturalnych, niestechiometrii tlenowej, właściwości transportowych, rozszerzalności termicznej, jak również pomiarami właściwości elektrochemicznych nowej grupy tzw. perowskitów podwójnych o składzie Sr2-xBaxMMoO6-δ (M: Mg, Mn, Fe, Co, Ni) w celu znalezienia korelacji pomiędzy właściwościami fizykochemicznymi tych materiałów a ich właściwościami elektrochemicznymi w ogniwie SOFC. Znalezienie tej korelacji pozwoli na opracowanie i optymalizację materiału anodowego mogącego znaleźć zastosowanie w ogniwach SOFC zasilanych gazem syntezowym, a więc w nowoczesnych i ekologicznych generatorach energii elektrycznej i ciepła.

Kun Zheng czynnie uczestniczy w promocji kultury Dalekiego Wschodu, a w szczególności Chin. Od początku roku pracuje również wraz ze swoim promotorem prof. Świerczkiem nad projektem nawiązania współpracy między AGH oraz Politechniką Pekińską, na której ukończył studia inżynierskie.

• Kapituła przyznała „Nagrodę Specjalną” dla inż. Namuun Dashbold.

Namuun Dashbold została nagrodzona za opracowanie pierwszego na świecie słownika polsko-mongolskiego. W pracach redakcyjnych brał również udział jej kolega – Tulga Tumendalai. Słownik, którego wydanie zostało pokryte z ich własnych środków, zawiera 36 000 haseł. Oprócz wyrażeń podstawowych znajdują się w nim także terminy z zakresu fizyki, chemii, matematyki oraz terminy techniczne.

Pani Dashbold ukończyła studia inżynierskie na Wydziale Metali Nieżelaznych, na kierunku Metalurgia z wynikiem 5.0 z wyróżnieniem. W 2010 roku Ambasada Mongolii w Polsce przyznała jej tytuł „Najlepszej studentki”. Studentka od lat aktywnie uczestniczy w działaniach promujących Mongolię w Polsce. Już na II roku brała aktywny udział w Dniu Studentów Zagranicznych AGH. W czerwcu tego roku uczestniczyła w „Dniu Mongolii w Polsce”, organizowanym przez Ambasadę. Pomagała również w organizacji tradycyjnego festiwalu mongolskiego „Naadam”.

Jak podkreśla dr inż. Wacław Muzykiewicz Prodziekan Wydziału Metali Nieżelaznych, który rekomendował jej kandydaturę, opracowanie i wydanie słownika przez Namuun Dashbold stanowi wspaniały przykład zaangażowania w budowanie pomostów między kulturami oraz warunków współpracy międzynarodowej.

Organizowany w ramach programu „Study in Poland” i współfinansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego konkurs INTERSTUDENT skierowany jest do osób studiujących na polskich uczelniach, których działalność wzbogaca lokalne środowisko akademickie i buduje pomosty między kulturami. Honorowy patronat nad konkursem objął prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, przewodniczący KRASP.