Przedstawiciele władz AGH z wizytą w Mielcu

12 września 2014 roku na zaproszenie Prezydenta Miasta Mielca Pana Janusza Chodorowskiego oraz Panów Zdzisława Nowakowskiego Dyrektora CKPiDN w Mielcu i Krzysztofa Ślęzaka Dyrektora ARP S.A., gościła w Mielcu delegacja przedstawicieli władz rektorskich i dziekańskich AGH.

W skład delegacji z AGH wchodzili: prof. Zbigniew Kąkol – Prorektor AGH ds. Nauki, prof. Piotr Czaja – Dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii, prof. Antoni Cieśla – Dziekan Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej,  prof. Tadeusz Pisarkiewicz – Dziekan Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, prof. Piotr Łebkowski – Dziekan Wydziału Zarządzania, dr hab. inż. Bogdan Pawłowski – Prodziekan Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, dr hab. inż. Paweł Pasierb – Prodziekan Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, dr hab. inż. Krzysztof Żaba – Prodziekan Wydziału Metali Nieżelaznych, dr hab. inż. Jerzy Zych – Prodziekan Wydziału Odlewnictwa, dr Łucja Kapralska – Kierownik Studium Doskonalenia Dydaktycznego Wydziału Humanistycznego, dr hab. inż. Bolesław Karwat prof. AGH – Kierownik ZOD AGH w Mielcu.

„Edukacja dla przemysłu – dbamy o dobrą markę polskiej edukacji” – pod takim hasłem w Regionalnym Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania w Mielcu odbyła się konferencja zorganizowania przez Agencję Rozwoju Przemysłu  S.A. Oddział w Mielcu i Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli. Konferencja zgromadziła zaszczytne grono osób i instytucji wyrażających gotowość do włączenia się w tworzenie nowoczesnej edukacji zawodowej i technicznej. Wśród zaproszonych, oprócz gości z AGH, znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, mieleccy przedsiębiorcy, dyrektorzy szkół oraz wiele innych osób mających realny wpływ na kształt mieleckiej edukacji zawodowej i technicznej.

Celem konferencji była próba odpowiedzi na pytanie, jaka powinna być edukacja zawodowa i techniczna, aby mogła w pełni odpowiadać potrzebom mieleckiego przemysłu.

Na sesji plenarnej „Kształcić nowocześnie” prelegenci – prof. Zbigniew Kąkol, Krzysztof Ślęzak oraz Zdzisław Nowakowski uznali, iż istnieje silna potrzeba kształcenia technicznego na poziomie średnim, ale także wyższym. Ponadto ważnym postulatem wydaje się konieczność przeprowadzenia celowej, pogłębionej analizy rynku pracy, która w dalszej perspektywie da odpowiedź, jakiej wiedzy, kompetencji i umiejętności oczekują mieleccy przedsiębiorcy od absolwentów szkół, zarówno szczebla średniego, jak i wyższego. Tworzony w Mielcu Wydział Inżynierii Wytwarzania AGH w pełni odpowiada potrzebom mieleckiej gospodarki, a więc kształceniu związanemu z mechaniką i przetwórstwem materiałów. Nie do przecenienia okazują się także partnerskie działania przedstawicieli przemysłu oraz edukacji zmierzające do wypracowania wartościowego i celowego programu nauczania będącego realną odpowiedzią na potrzeby współczesnej gospodarki.

W trakcie konferencji zostały wręczone także nominacje Rektora AGH prof. Tadeusza Słomki pięciu nowym Członkom Rady Konsultacyjnej ds. Kształcenia Technicznego w Mielcu. Rada liczy obecnie trzydziestu dwóch członków reprezentujących mielecki przemysł i władze samorządowe.

Delegacja władz AGH po zakończeniu pierwszej sesji konferencji zwiedzała wybrane przedsiębiorstwa zlokalizowane w Specjalnej Strefie Ekonomicznej „EURO-PARK” w Mielcu, w tym Polskie Zakłady Lotnicze Sikorsky Company, w których Prezes Zarządu Janusz Zakręcki i Dyrektor Techniczny Bogdan Ostrowski zaprezentowali linię montażu helikoptera Black Hawk i samolotu wielozadaniowego M28. Prezes Zarządu Janusz Soboń przedstawił wybrane linie technologiczne KIRCHHOFF Polska, który jest światowym producentem konstrukcji stalowych dla przemysłu motoryzacyjnego. Część gości z AGH zwiedzało również firmę BURY Technologies – producenta nowoczesnej elektroniki dla przemysłu motoryzacyjnego, po której przewodnikiem był Dyrektor Jerzy Makarski. O innowacyjnym charakterze tej firmy może świadczyć fakt, że zatrudnia 720 pracowników w tym 250 inżynierów.

Ostatnim punktem programu pobytu delegacji było zwiedzanie Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania, w którym funkcjonują następujące laboratoria: Laboratorium obrabiarek przemysłowych (CNC), Laboratorium obrabiarek dydaktycznych (CNC), Laboratorium nauki programowania i symulacji pracy obrabiarek sterowanych numerycznie, Laboratorium nowoczesnych obrabiarek skrawających, Laboratorium komputerowego wspomagania projektowania i wytwarzania CAD/CAM, Laboratorium nowoczesnych metod spawania, zgrzewania i cięcia metali, Laboratorium nowoczesnych technologii montażu konstrukcji lotniczych i blacharskich, Laboratorium metrologii, wspomagane komputerowo, Laboratorium mechatroniki, Laboratorium nowoczesnych metod „Lean Manufacturing”. AGH w konsorcjum z INNOAGH jest operatorem zewnętrznym Regionalnego Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania, co umożliwia wykorzystywanie nowoczesnej bazy laboratoryjnej do prowadzenia zajęć dydaktycznych dla studentów ZOD AGH w Mielcu.

Bolesław Karwat – Przewodniczący Rady Konsultacyjnej ds. Kształcenia Technicznego w Mielcu