Powstał Instytut Autostrada Technologii i Innowacji

15 lipca br. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie podpisano umowę konsorcjum powołującą do życia Instytut Autostrada Technologii i Innowacji (IATI). Liderami przedsięwzięcia są dwie czołowe polskie uczelnie techniczne: Politechnika Wrocławska i Akademia Górniczo-Hutnicza.

Instytut Autostrada Technologii i Innowacji jest odpowiedzią polskiego środowiska naukowego i gospodarczego na potrzebę ścisłej i efektywnej współpracy wokół przedsięwzięć mających strategiczne znaczenie dla rozwoju naszego kraju.

Inicjatorami konsorcjum jest piętnaście uczelni wyższych oraz trzy przedsiębiorstwa:

• Politechnika Wrocławska,
  • Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie,
  • Akademia Morska w Gdyni,
  • Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej,
  • Politechnika Białostocka,
  • Politechnika Częstochowska,
  • Politechnika Krakowska,
  • Politechnika Lubelska,
  • Politechnika Opolska,
  • Politechnika Rzeszowska,
  • Politechnika Śląska,
  • Politechnika Świętokrzyska,
  • Uniwersytet Zielonogórski,
  • Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu,
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny,
  • KGHM Polska Miedź S.A.,
  • TAURON Polska Energia S.A.,
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu.

Partnerzy konsorcjum zamierzają koncentrować swoje działania w obrębie obszarów merytorycznych (zwanych obszarami tematycznymi) zgodnymi z polami badawczymi zdefiniowanymi przez projekt „Foresight technologiczny przemysłu – InSight2030” oraz krajowymi i regionalnymi inteligentnymi specjalizacjami. Ponadto zamierzają współpracować ze sobą nad rozwiązaniem konkretnych problemów technicznych i technologicznych w ściśle wyspecjalizowanych zespołach, tworząc tzw. centra kompetencji.