Otwarcie RWE AGH Solar Lab

14 grudnia 2014 r. na Wydziale Energetyki i Paliw odbyło się otwarcie stanowiska dydaktycznego RWE AGH Solar Lab (bud. D-4).

Stanowisko naukowe „RWE AGH Solar LAB” jest najnowszym efektem współpracy pomiędzy Wydziałem Energetyki i Paliw AGH a RWE. Celem działania instalacji jest badanie jakości energii elektrycznej pozyskiwanej z paneli fotowoltaicznych w zależności od warunków atmosferycznych. Składa się ona z 40 paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu budynku wydziału, inwerterów, aparatury dydaktyczno-badawczej, baterii i stacji pogodowej mierzącej warunki atmosferyczne. Stanowisko dydaktyczne – znajdujące w jednej z sal wydziału – jest dostępne dla studentów wykonujących pomiary niezbędne dla realizacji ćwiczeń laboratoryjnych oraz prac magisterskich lub doktorskich. Wyniki doświadczeń i pomiarów posłużą RWE do oceny wpływu warunków eksploatacji fotowoltaiki na ich wydajność i trwałość oraz ocenę jakości uzyskiwanej energii elektrycznej.