Otwarcie nowej siedziby Katedry Biochemii i Neurobiologii

21 lutego 2014 r. na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki odbyło się otwarcie nowej siedziby Katedry Biochemii i Neurobiologii. W uroczystości wzięli udział m.in. prof. Jerzy Lis, Dziekan WIMiC, prof. Włodzimierz Mozgawa, Prodziekan Wydziału ds. Ogólnych oraz prof. Jerzy Silberring, Kierownik Katedry Biochemii i Neurobiologii wraz z Zespołem.

Katedra Biochemii i Neurobiologii prowadzi badania nad molekularnymi mechanizmami uzależnień oraz przewodnictwa sygnałów bólowych, a także specjalizuje się w ultraczułych metodach identyfikacji substancji psychoaktywnych. Dzięki specjalistycznej aparaturze umożliwiającej hodowanie komórek nerwowych, naukowcy mogą badać modele uzależnień, obserwując m.in. mechanizmy molekularne zmieniające się pod wpływem np. morfiny. Zespół laboratoriów wyposażony jest w nowoczesny sprzęt, w tym m.in.: kriotom umożliwiający krojenie tkanki mózgowej na skrawki o grubości kilku mikrometrów, kompletne wyposażenie niezbędne do hodowli, zamrażarkę do przechowywania preparatów biologicznych w temp. -80 st. C, urządzenia do przygotowywania do produkcji ultraczystej wody, aparaturę umożliwiającą symulowanie tego, co się dzieje z lekiem w organizmie ludzkim, spektrometry mas – pozwalające zobaczyć niewidzialne innymi technikami molekuły czy badanie rozkładu różnych substancji w tkance nerwowej, na powierzchni implantów, itp.

Jesteśmy zadowoleni, że działająca Katedra rozwija współpracę, prowadzi badania w zakresie biochemii i chemii medycznej, które mają duże perspektywy poznawcze, jak i aplikacyjne. Cieszymy się, że dzięki pomocy władz rektorskich i własnej aktywności Katedra ma nową siedzibę i perspektywiczne laboratoria – podkreśla prof. Jerzy Lis.

Badania i kształcenie w obszarach na pograniczu techniki z medycyną stanowią coraz ważniejszy zakres aktywności Akademii Górniczo-Hutniczej. Dotyczy to także Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, gdzie oprócz szerokiego obszaru biomateriałów rozwija się biochemia i neurobiologia reprezentowana przez Katedrę profesora Jerzego Silberringa. Katedra ściśle współpracuje m.in. z Instytutem Ekspertyz Sądowych w Krakowie, Poradnią Leczenia Uzależnień Szpitala im. L. Rydygiera w Krakowie, Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN, Uniwersytetem Medycznym w Lublinie oraz firmą ERTEC z Wrocławia – wysokiej klasy specjalistami w zakresie konstrukcji źródeł jonów.