Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Odszedł prof. Emil Zieliński

Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci prof. Emila Zielińskiego.

Prof. Zieliński w 1937 r. rozpoczął studia na kierunku chemia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Naukę przerwał wybuch II wojny światowej. W 1941 r. Profesor został wysłany na przymusowe roboty do Rzeszy. Studia chemiczne na UJ wznowił pod koniec kwietnia 1945 r. Dyplom magistra uzyskał w 1947 r., pisząc rozprawę pt. „Prace doświadczalne nad adsorpcją selektywną na tlenku glinu”, a następnie rozpoczął pracę w Katedrze Chemii Ogólnej i Analitycznej Akademii Górniczo-Hutniczej. Tytuł doktora uzyskał w 1951 r. na podstawie pracy pt. „Krystalochemia siarczku kadmu strąconego siarkowodorem z roztworu siarczanu kadmu” pod kierunkiem prof. Lucjana Czerskiego. W Katedrze Chemii razem z prof. Andrzejem Czaplińskim i pod patronatem prof. Karola Adwentowskiego współtworzył Pracownię Niskich Temperatur. Tam pracował nad otrzymywaniem helu z gazów ziemnych metodą termochromatografii. Prace zaowocowały w 1959 r. patentem o nazwie „Sposób otrzymywania helu i neonu z koncentratów helowo-neonowych zawierających azot i wodór”. Metoda ta została wdrożona do produkcji w Zakładach Azotowych w Chorzowie w 1960 r. W późniejszych poszukiwaniach helonośnych gazów ziemnych współpracował jako analityk z prof. Janem Głogoczowskim z Instytutu Naftowego.

W 1962 r. przedstawił rozprawę habilitacyjną pt. „Wydajność i efektywność kolumn chromatograficznych do otrzymywania helu i neonu”. Prace związane z opracowaniem chromatograficznych metod analizy gazów były powodem utworzenia Pracowni Analizy Gazów w Katedrze Chemii. Prowadził badania nad doskonaleniem metod chromatograficznych w analizie gazów. W latach siedemdziesiątych doświadczenia Profesora w analizie chromatograficznej zostały wykorzystane w analityce zanieczyszczeń powietrza w przemyśle odlewniczym. Oceniano różne technologie odlewnicze pod kątem emisji szkodliwych gazów, w tym wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych.

W 1976 r. uzyskał tytuł profesora. Był autorem około 80 oryginalnych prac naukowych, 2 patentów, wielu podręczników akademickich. Wypromował 3 doktorów.

Doświadczenia Profesora z zakresu analizy gazów zostały docenione nominacją na Przewodniczącego Podkomisji Analizy Gazów i Powietrza Komitetu Chemii Analitycznej PAN w latach 1965–1990. Prof. Zieliński był również członkiem Komisji Metalurgicznej PAN w latach 1968–1995. W Akademii Górniczo-Hutniczej sprawował funkcję Prodziekana Wydziału Odlewnictwa w latach 1964–1972 i 1974–1986. Był kierownikiem Zakładu Chemii Ogólnej i Analitycznej (obecnie Katedry Chemii i Korozji Metali) w latach 1985–1989. W okresie pracy w Akademii Górniczo-Hutniczej był cenionym wykładowcą i wychowawcą wielu pokoleń studentów. Za rzetelną pracę i pasję dydaktyczną został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.

W życzliwej pamięci zachowają go studenci wydziałów: Hutniczego, Górniczego, Maszyn Górniczych i Hutniczych, Odlewnictwa i Metalurgii.

Rektor, Senat oraz społeczność akademicka AGH
składają wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie Zmarłego.

Informacja o pogrzebie

Msza św. żałobna odbędzie się 20 marca 2017 roku o godz. 12.00 w kaplicy na Cmentarzu Salwatorskim, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

Stopka