Nagrodzony na targach złotym medalem automat do uszlachetniania nasion dębu startuje w konkursie konsumentów

Podczas międzynarodowych targów POLAGRA-Premiery 2018 współtworzony przez naukowców z AGH automat z systemem wizyjnym przeznaczony do oceny żołędzi został nagrodzony przez ekspertów branżowych złotym medalem w kategorii maszyny i urządzenia rolnicze. Automat bierze również udział w konkursie Wybór Konsumentów na najlepszy produkt zaprezentowany na targach.

Nagrodzone urządzenie zostało opracowane i wykonane przez konsorcjum, w skład którego wchodzą: Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Akademia Górniczo-Hutnicza, Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych w Poznaniu oraz firma PROMAR z Poznania. Ze strony AGH zespołem kieruje prof. dr. hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz, a w gronie głównych wykonawców znaleźli się dr. hab. inż. Adam Piłat oraz dr inż. Mirosław Jabłoński z Wydziału Elektrotechniki Automatyki Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Zespół zyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Stosowanych.

Urządzenie zostało oznaczone znakiem „nowość”, ponieważ podczas wystawy po raz pierwszy publicznie demonstrowano jego działanie. Automat składa się z układu kontrolno-pomiarowego, podajnika wibracyjnego, magnetycznego chwytaka z pozycjonerem oraz modułu skaryfikacyjnego w postaci dwóch noży obracających się przeciwbieżnie. Posiada również dwa moduły wizyjne podłączone do komputera przemysłowego. Pierwszy ocenia długość i położenie nasion, co pozwala na ustalenie ich orientacji. Druga kamera rejestruje obraz przekroju żołędzi, a komputer ocenia ich zdrowotność, co pozwala na sortowanie nasion.

Głosowanie w konkursie „Wybór konsumentów” trwa do 21 lutego br. Każdy internauta może raz dziennie oddać swój głos za pomocą dedykowanej strony internetowej.