IV Kongres Polskich Towarzystw Naukowych na Obczyźnie

W dniach 4-7 września br. w Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie odbędzie się IV Kongres Polskich Towarzystw Naukowych na Obczyźnie.

W obradach pt. „Nowoczesne nauczanie tradycji ojczystych – Sybiracy i młodzież” wezmą udział przedstawiciele Polonii i ośrodków naukowych z Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych.

Przypominając tragiczne karty z historii Polski, uczestnicy kongresu zastanawiać się będą nad sposobami przekazywania patriotycznych wartości młodym Polakom, zwłaszcza żyjącym w środowiskach emigracyjnych. Ambicją organizatorów jest budowanie więzi między rożnymi środowiskami i pokoleniami migracyjnymi a krajem ojczystym. Mottem kongresu są słowa Adama Mickiewicza: „Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, Zapomnij o mnie”.

W przygotowaniu sesji na temat szkolnictwa polskiego poza krajem uczestniczy Kongres Oświaty Polonijnej. Głównym organizatorem wydarzenia jest Polska Akademia Umiejętności, a do współorganizatorów należą: Stowarzyszenie Wspólnota Polska – Oddział w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Pedagogiczny, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Zgłoszenia uczestnictwa przyjmowane są do 15 sierpnia 2014 r.

Projekt jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.

Szczegółowe informacje: www.kptnno.krakow.pl