II miejsce doktoranta AGH w konkursie „Małopolski Inkubator Pomysłowości”

Mirosław Stygar, doktorant IV roku kierunku Inżynieria Materiałowa na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH zajął drugie miejsce w konkursie na biznesplan „Małopolski Inkubator Pomysłowości” 2014.

W konkursie zwyciężyła Anna Zając, doktorantka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, autorka pracy „Zastosowanie autorskiej techniki selekcji szczepów bakteryjnych do produkcji suplementów diety i leków OTC”. Do konkursu zostało zgłoszonych 19 biznesplanów, a oceniali je eksperci z dziedziny nowych technologii z UJ, AGH, PK oraz przedstawiciele MARR i MCP.

Biznesplan Mirosława Stygara zatytułowany „ALTER-EN Alternatywna energia dla Twojego domu”, przedstawia pomysł na prowadzenie działalności gospodarczej na rynku nowoczesnej niskoemisyjnej energetyki wodorowej. Firma oferować będzie wysoce innowacyjny i unikatowy na skalę kraju produkt – ogniwo paliwowe generujące energię elektryczną. Ponadto przedsiębiorstwo zaoferuje usługi instalacji oraz konserwacji urządzeń.

Pomysł na firmę oparto na skutecznym transferze wiedzy z nauki do przemysłu (model spółki typu spin off – oparty na współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą). Koncepcja opiera się na intensywnej współpracy pomiędzy sferą przemysłu, a jednostkami naukowymi AGH takimi jak Akademickie Centrum Nanotechnologii i Materiałów czy powstające Centrum Energetyki.