Ho Chi Hung otrzymał tytuł Konsula Honorowego AGH

6 maja 2016 r. podczas uroczystego posiedzenia Senatu AGH pan Ho Chi Hung otrzymał zaszczytny tytuł Konsula Honorowego AGH.

Pan Ho Chi Hung jest absolwentem Wydziału Maszyn Górniczych i Hutniczych (obecnie: Inżynierii Mechanicznej i Robotyki). Studia rozpoczął w roku 1966, a zakończył je w 1972 r. Po studiach powrócił do kraju. Pracę zawodową rozpoczął w Katedrze Technologii Maszynoznawstwa w Hanojskim Uniwersytecie Górnictwa i Geologii jako wykładowca. Później został kierownikiem Działu Ogólnych Spraw i Współpracy z Zagranicą tej uczelni. W roku 1994 zmienił pracę i przeszedł do Ministerstwa Nauki, Technologii i Środowiska Wietnamu. Zajmował stanowisko Zastępcy Dyrektora Departamentu Kształcenia Kadry Naukowej, później był Naczelnym Dyrektorem Biura Zarządu Hoalac Hightech Park należącego do Ministerstwa Nauki i Technologii. Przez wiele lat był i nadal jest działaczem Towarzystwa Przyjaźni Wietnamsko-Polskiej jako Wiceprzewodniczący – Sekretarz Generalny. Otrzymał wysokie odznaczenia polskie i wietnamskie. Jest również Generalnym Sekretarzem Wietnamskiego Stowarzyszenia Związków Zawodowych w Dziedzinie Środowiska Miast i Stref Przemysłowych. Obecnie jest na emeryturze.

Jako Wiceprzewodniczący – Sekretarz Generalny Towarzystwa Przyjaźni Wietnamsko-Polskiej pan Ho Chi Hung brał udział w pracach organizacyjnych wizyt delegacji rządowych i ministerialnych Polski w Wietnamie (m.in. wizyta prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, premiera Donalda Tuska, delegacji Sejmu RP, delegacji MSZ i innych wizyt rządowych), ściśle współpracując w tym względzie z Ambasadą RP w Hanoi.

Zasłużony dla AGH, od wielu lat wspiera działania AGH w Wietnamie, jest przewodniczącym Koła Wychowanków AGH w Hanoi. Współredaktor publikacji „Przyjaźń polsko-wietnamska: wietnamscy absolwenci Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie”.

Pan Ho Chi Hung był organizatorem wizyt władz naszej uczelni w Wietnamie m.in. byłych Rektorów AGH: prof. Jerzego Niewodniczańskiego, prof. Jana Janowskiego, prof. Antoniego Tajdusia oraz obecnego Rektora AGH Tadeusza Słomki, a także wielu delegacji z wydziałów AGH.

Tytuł Konsula Honorowego AGH jest wyrazem wdzięczności całej społeczności Akademii Górniczo-Hutniczej dla Pana Ho Chi Hung za wyjątkowe i wieloletnie zaangażowanie w promowanie, wspieranie oraz dbanie o dobry wizerunek AGH w Wietnamie.