fot. arch. AGH Racing

Historyczny sukces AGH Racing w zawodach Formuły Student

AGH Racing wrócił z międzynarodowych zawodów Formuły Student we Włoszech (Formula SAE Italy) i na Węgrzech (Formula Student EAST). W tych ostatnich nasz zespół zaliczył najlepszy start w swojej historii, zajmując 9 miejsce w klasyfikacji generalnej oraz 7 wśród bolidów spalinowych na 47 zarejestrowanych drużyn.

Reprezentanci AGH cieszą się z tak dużego osiągnięcia, które świadczy o postępach i dobrej pracy całego zespołu. Zawodnicy udowodnili, że doskonale potrafią ze sobą współpracować oraz sprawnie radzić sobie w trudnych sytuacjach, a tych podczas zawodów nigdy nie brakuje.

Rywalizacja rozpoczęła się 22 lipca 2016 r. w Varano we Włoszech. Nasz zespół dotarł tam rano pierwszego dnia zawodów i od razu zabrał się do pracy, aby odpowiednio przygotować bolid do kontroli technicznej (Scrutineering). Tego dnia odbył się jeden z etapów statycznych – prezentacja przed sędziami pomysłu jak z najlepszym zyskiem sprzedać bolid (Business Presentation). Kolejnego dnia AGH Racing stawił czoło kolejnym wyzwaniom: przedstawił koszty związane z budową bolidu (Cost Report) oraz zaprezentował sędziom konstrukcję pojazdu, odpowiadając przy tym na ich pytania (Design Event). Wszyscy członkowie zespołu byli świetnie przygotowani merytorycznie i sprawnie sobie poradzili. Trzeci dzień rozpoczął się od skrupulatnych kontroli technicznych. Reprezentanci AGH przeszli je pomyślnie i zostali dopuszczeni do konkurencji dynamicznych. Ostatecznie AGH Racing uplasował się na 18 pozycji na 40 zespołów zakwalifikowanych do rywalizacji w kategorii silników spalinowych. W poszczególnych etapach zespół zajął: 8 miejsce w Autocross, 12 w Acceleration i Cost Report, 15 w Design Event oraz 23 w Business Presentation.

Zawody we Włoszech zakończyły się 25 lipca 2016 r. i zaledwie po dwóch dniach przerwy w dobrej kondycji i bojowym nastawieniu zespół wyruszył do Győr na Węgrzech. Z kontrolą techniczną poradził sobie bardzo szybko, dzięki czemu mógł skupić się na etapach statystycznych i ostatnich korektach w bolidzie. Tym razem było więcej czasu, by przetestować pojazd na torze na Practice Area i jak najlepiej przygotować się do części dynamicznej. Wszystkie konkurencje statyczne wypadły pomyślnie, z sukcesem zakończyły się także etapy dynamiczne. AGH Racing zajął 4 miejsce w Business Presentation, 6 w Acceleration, 8 w Autocross, 10 w Endurance, 11 w Design Event, 12 w Skidpad, 13 w Efficiency oraz 17 w Cost Report.

Zespół wrócił do Polski i w świetnym nastroju przygotowuje się do kolejnych zawodów – Formuła Student Spain, które odbędą się w dniach 24-28 sierpnia 2016 r.