Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Trzy projekty z AGH w Programie Lider

Trzech naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej znalazło się w gronie osób, które otrzymały granty na projekty badawcze w rozstrzygniętej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju siódmej edycji Programu Lider.

Nagrodzone projekty badawcze z Akademii Górniczo-Hutniczej:

  • Bezkontaktowe obrazowanie uszkodzeń w konstrukcjach kompozytowych z wykorzystaniem technik laserowych – przyznana kwota: 1 200 000 zł 

dr inż. Łukasz Pieczonka z Katedry Robotyki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki

Celem projektu jest opracowanie nowatorskiego systemu pomiarowego służącego do badań nieniszczących struktur kompozytowych, wykorzystującego techniki laserowe oraz przynależnego pakietu oprogramowania do obróbki sygnałów pomiarowych i wyliczania informacji diagnostycznej. Szczególny nacisk położony jest na analizę kompozytów strukturalnych w tym laminatów kompozytowych zbrojonych długimi włóknami wykorzystywanych w strukturze nośnej odpowiedzialnych elementów konstrukcyjnych. System pomiarowy bazował będzie na nowatorskiej technice badań nieniszczących, jaką jest spektroskopia liczby falowej. Opracowywany system diagnostyczny będzie w pełni bezkontaktowy zarówno po stronie wzbudzenia fal sprężystych w strukturze, jak i po stronie akwizycji sygnałów. Prowadzone prace będą wspomagane symulacjami komputerowymi procesu wzbudzania i propagacji fal sprężystych w materiałach kompozytowych z uszkodzeniami.

  • Opracowanie innowacyjnej platformy służącej do budowy urządzeń Internetu Rzeczy zgodnej z koncepcją Fog Computing – przyznana kwota: 1 187 500 zł

dr inż. Tomasz Szydło z Katedry Informatyki na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji

W ramach prowadzonych prac zostanie opracowana, a następnie zbudowana platforma służąca do budowy urządzeń Internetu Rzeczy opartych na koncepcji Fog Computing. Platforma będzie umożliwiała przetwarzanie danych z urządzeń nie tylko w chmurze obliczeniowej, ale również bliżej ich źródła – bezpośrednio na urządzeniach. Pozwoli zmniejszyć opóźnienia komunikacyjne, wprowadzi lokalność obliczeń oraz świadomość kontekstu działania. Urządzenia wchodzące w skład platformy umożliwią podłączanie świata rzeczywistego za pomocą sensorów i efektorów do Internetu, a dzięki modularnej budowie będą mogły być dopasowane do zapotrzebowania odbiorcy końcowego. Podsystem zdalnego zarządzania urządzeniami będzie mógł być wdrożony w prywatnej lub publicznej chmurze obliczeniowej. Unikatowym elementem platformy będzie programowo definiowane środowisko służące do testowania tworzonych aplikacji dla Internetu Rzeczy. Na podstawie deklaratywnego opisu, poszczególne elementy platformy zostaną utworzone jako wirtualne odpowiedniki rzeczywistych urządzeń, a dane wejścia/wyjścia będą pochodzić z matematycznych modeli symulacyjnych. Tworzona platforma FogDevices jest rozwiązaniem kompletnym i będzie podstawą do budowy zaawansowanych systemów służących do diagnostyki urządzeń przemysłowych, monitorowania środowiska naturalnego oraz innych systemów mających zastosowanie w Inteligentnym Mieście.

  • SDNRoute: zintegrowany system wspomagania rutingu w sieciach sterowanych programowo (SDN) – przyznana kwota: 1 200 000 zł

dr inż. Piotr Boryło z Katedry Telekomunikacji na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji

Zadaniem naukowca jest opracowanie, przebadanie, a następnie zaimplementowanie zintegrowanego systemu SDNRoute, który będzie służył jako narzędzie wspomagania rutingu dedykowanego dla nowatorskich sieci sterowanych programowo SDN (ang. Software Defined Networks). Opracowanie polityk rutingu do zastosowania ich w stosunku do przyszłych żądań stanowi o innowacyjności proponowanego rozwiązania. Uwzględnienie wielu źródeł danych wejściowych w procesie optymalizacji przyniesie istotne korzyści dotyczące podniesienia efektywności wykorzystania zasobów sieciowych oraz równoważenia ruchu w obszarze całej sieci. Dodatkowo, system będzie umożliwiał zmniejszenie poboru energii przez infrastrukturę sieciową. SDNRoute będzie atrakcyjny dla operatorów sieci telekomunikacyjnych chcących w możliwie najlepszy sposób wykorzystać swoją infrastrukturę, pozwoli bowiem na obsługę większej ilości ruchu oraz poprawę jakości obsługi aplikacji korzystających z sieci.

Program Lider adresowany jest do młodych naukowców, którzy chcą zdobyć doświadczenie w kierowaniu realizacją projektu badawczego oraz podnieść swoje kompetencje w samodzielnym budowaniu, zarządzaniu i kierowaniu własnym zespołem badawczym. Program służy także stymulowaniu współpracy naukowców z przedsiębiorcami poprzez realizację badań o potencjale wdrożeniowym i komercjalizacyjnym. Dodatkowo zachęca do mobilności międzysektorowej, międzyuczelnianej, a także pomiędzy jednostkami naukowymi.

Stopka