fot. Maciek Bernaś, KSAF AGH

Dotacja celowa MNiSW na budowę nowej inwestycji AGH

W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie podpisano umowę na budowę nowego budynku dla Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznał AGH dotację celową w wysokości 13 mln zł na dofinansowanie tej inwestycji, której wartość kosztorysowa wynosi 21 mln zł.

Sygnatariuszami umowy byli Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Jarosław Gowin oraz Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka. Od kilku lat AGH w Krakowie prowadziła starania o pozyskanie powierzchni niezbędnej dla poprawy warunków i jakości kształcenia, szczególnie na kierunkach Teleinformatyka oraz Elektronika i Telekomunikacja prowadzonych na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji.

Nowy budynek został zaprojektowany w południowej pierzei ulicy Czarnowiejskiej. Dla zachowania spójności komunikacji, dostęp do niego oraz główne wejście zaprojektowano od strony kampusu AGH.

Pomieszczenia dydaktyczne i laboratoryjne nowego budynku będą wykorzystywane przede wszystkim na potrzeby kształcenia i badania w obszarach związanych z technologiami informacyjno-telekomunikacyjnymi (ICT).

W nowoczesnym kompleksie zlokalizowanych będzie kilka laboratoriów:

• Laboratorium sieci operatorskich i Internetu Nowej Generacji
  • Laboratorium sieci optycznych
  • Laboratorium wirtualizacji
  • Laboratorium bezpieczeństwa sieci
  • Laboratorium radiowych sieci dostępowych (obejmujące technologie 4G i w przyszłości 5G)
  • Laboratorium Internetu Rzeczy
  • Laboratorium sieci sensorowych

Cieszę się, że mogę podpisać porozumienie o wsparciu przez ministerstwo budowy siedziby jednego z najlepszych wydziałów nie tylko na AGH, ale najlepszych wydziałów w Polsce. Studenci Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji są rozchwytywani na rynku pracy i co bardzo ważne na wydziale tym prowadzone są badania naukowe na światowym poziomie – wyjaśniał Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Jestem przekonany, że również dzięki tej inwestycji AGH, w tym Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, staną się jednym z kół zamachowych rozwoju polskiej nauki i gospodarki – dodał minister.

Dotacja MNiSW na nową inwestycję pozwoli nam kształcić studentów na najwyższym poziomie w zakresie technologii informacyjnych. Jest to szczególnie istotne w kontekście obecności wielu światowych i polskich firm z tego sektora w Krakowie i Małopolsce. W naszym otoczeniu działa m.in. Cisco, Delphi, ABB, Nokia, Motorola, Comarch, Ericsson czy Akamai. Infrastruktura budynku pozwoli studentom zdobywać wiedzę z obszaru cyberbezpieczeństwa, technologii Internetu Rzeczy czy systemów inteligentnego monitoringu – podkreśla prof. Tadeusz Słomka, Rektor AGH.

Kubatura nowego, czterokondygnacyjnego budynku wyniesie ponad 11 tys. m3, a powierzchnia użytkowa ponad 2 tys. m2. Planowane rozpoczęcie użytkowania budynku przewidziano na wrzesień 2019 roku.