Delegacja z China University of Mining and Technology w AGH

15 stycznia 2015 r. delegacja z China University of Mining and Technology (CUMT) w składzie: Rektor CUMT prof. Ge Shirong, prof. Zhou Guoqing, prof. Tu Shinao, prof. Dou Linming oraz Zhang Zhenkang gościła w Akademii Górniczo-Hutniczej.

Pierwszym punktem wizyty było spotkanie z Rektorem AGH prof. Tadeuszem Słomką oraz podpisanie umowy generalnej dotyczącej współpracy. W spotkaniu brali udział Rektor prof. Tadeusz Słomka, Prorektor ds. Współpracy prof. Tomasz Szmuc, Pełnomocnik ds. Współpracy z Chinami prof. Stanisław Nawrat, Dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii prof. Piotr Czaja oraz Anna Maria Mazur jako przedstawiciel Działu Współpracy z Zagranicą.

Podczas spotkania uczelnie zostały krótko zaprezentowane przez swoich przedstawicieli. CUMT i AGH mają wiele wspólnych kierunków rozwoju (górnictwo, geologia, inżynieria materiałowa, odnawialne źródła energii, automatyka i robotyka). CUMT posiada w swojej ofercie także kierunki związane z filologią, sportem i sztuką użytkową. Rektor CUMT wyraził zainteresowanie wymianą zarówno pracowników, jak i studentów. Poinformował także o tym, że współpraca CUMT z AGH cieszy się poparciem Ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Xu Jiana.

Po podpisaniu umowy delegacja CUMT wysłuchała prezentacji Prorektora ds. Współpracy prof. Tomasza Szmuca pt. „Education, Research and Innovation at AGH UST”. Następnie Rektor AGH przedstawił poszczególne wydziały i kierunki prowadzone w Akademii oraz możliwe obszary współpracy z CUMT. Prof. Ge Shirong zaproponował warunki wymiany studenckiej pomiędzy CUMT i AGH, która obejmowałaby 10 studentów rocznie. Poinformował także, że CUMT jest beneficjentem Stypendium Rządu Chińskiego i w ramach tego programu studenci AGH będą mogli kształcić się w Chinach na studiach II i III stopnia (w języku angielskim), a także otrzymywać stypendia.

Pojawiły się także inne propozycje współpracy – International School oraz e-learning. Studenci International School uczestniczą w kursach językowych, a następnie studiują w języku danego kraju w ramach utworzonych przez obie uczelnie łączonych programów studiów I stopnia. Programy tego typu CUMT realizuje z uczelniami z Niemiec, Australii i USA. Współpracę e-learningową uczelnia prowadzi z Austrią i Niemcami.

AGH otrzymała również zaproszenie na konferencję górniczą organizowaną przez CUMT w kwietniu 2015 r.

Dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii zaproponował współpracę w formie udziału studentów CUMT w Summer School of Mining and Engineering, która jest organizowana corocznie przez AGH (szkoła przeznaczona jest dla studentów i pracowników uniwersytetów z różnych państw) oraz studiów II i III stopnia na kierunku Górnictwo i Geologia (studia w języku angielskim).

Następnie delegacja CUMT zwiedziła laboratoria Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii (spotkanie z Dziekanem Wydziału prof. Piotrem Czają) i Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki (spotkanie z Kierownikiem Katedry Maszyn Górniczych, Przeróbczych i Transportowych prof. Krzysztofem Krauze).