Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Myślenie projektowe, fot. arch. Akademii Ciekawych Myśli i Nauk

Akademia Ciekawych Myśli i Nauk w finale konkursu Popularyzator Nauki

Akademia Ciekawych Myśli i Nauk znalazła się w gronie 23 finalistów konkursu Popularyzator Nauki. Projekt realizowany przez młodych pracowników Akademickiego Centrum Materiałów i Nanotechnologii AGH został nominowany w kategorii „zespół”.

Celem Akademii Ciekawych Myśli i Nauk jest wszechstronna edukacja polegająca na realizacji projektów w multidyscyplinarnych zespołach, a zarazem łącząca w sobie elementy kształcenia typu Science-Technology-Engineering-Art-Matemathics (STEAM) z metodami nauczania projektowego Project-Based-Learning (PBL).

Zespół Akademii realizuje Naukowe Warsztaty Projektowe, w których biorą udział studenci i doktoranci krakowskich uczelni. Na wyjątkową formę warsztatów składają się zarówno multidyscyplinarne badania naukowe nad nowoczesnymi materiałami, jak i nowatorskie metody kształcenia oraz popularyzacja nauki. Dzięki temu możliwe jest wszechstronne poszerzanie wiedzy i kompetencji uczestników, w tym krytyczno-analitycznego spojrzenia, kreatywności, planowania i koordynowania projektem oraz skutecznej komunikacji. Do tej pory odbyły się dwie edycje warsztatów: pierwsza na temat ferrofluidów, druga – aerożeli. Do projektu włączyli się zagraniczni eksperci: dr Ioannis Michaloudis z Uniwersytetu Karola Darwina w Australii oraz dr Mihail Petkov z Jet Propulsion Laboratory w NASA.

Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez Serwis Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Do tegorocznej, 13. edycji spłynęło ponad 60 zgłoszeń. W pierwszym etapie głosowania członkowie kapituły wyłonili finalistów, wskazując najlepszych w każdej z konkursowych kategorii: naukowiec, instytucja, media (do finału trafiło po pięć zgłoszeń), animator oraz zespół (do finału trafiły po cztery zgłoszenia).

Uroczysta gala finałowa konkursu odbędzie się w połowie stycznia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Poznamy wówczas zwycięzców w poszczególnych kategoriach oraz laureata nagrody głównej, który otrzyma tytuł Popularyzatora Nauki 2017. O tym, kto zwycięży zdecyduje kapituła, której przewodniczy prof. Michał Kleiber – jeden z inicjatorów konkursu, wieloletni prezes PAN, były minister nauki i informatyzacji.

Więcej informacji o Akademii Ciekawych Myśli i Nauk można znaleźć na stronie internetowej oraz profilu społecznościowym.

Stopka