Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

AGH w programie „Polski Erasmus dla Ukrainy”

W ramach Programu „Polski Erasmus dla Ukrainy” Akademia Górniczo-Hutnicza przyjęła 9 stypendystów, którzy zostali skierowani na studia w roku akademickim 2014/2015 przez Biuro Uznawalności, Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej.

 

Kierunki, które wybrali stypendyści programu to:

  • Automatyka i Robotyka – Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki
  • Budownictwo – Wydział Górnictwa i Geoinżynierii
  • Elektrotechnika – Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej
  • Inżynieria Materiałowa – Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki
  • Mechanika i Budowa Maszyn – Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki
  • Zarządzanie – Wydział Zarządzania

 

Program stypendialny „Polski Erasmus dla Ukrainy” zainicjowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podobny jest w swych założeniach do Programu Erasmus+, który pozwala na odbycie części studiów w jednym z państw Unii Europejskiej.

 

Z tej inicjatywy skorzystać ma łącznie 500-550 ukraińskich studentów i 50 doktorantów. Propozycja ta skierowana jest głównie do studentów ze wschodniej Ukrainy okręgu ługańskiego i donieckiego oraz z Krymu. Pierwszeństwo w naborze otrzymały wnioski osób z terenów objętych działaniami militarnymi. Według założeń, w drugim etapie rekrutacji nie będzie już ograniczeń polityczno-geograficznych. Drugi nabór rozpocznie się w grudniu, a od lutego kolejna grupa ukraińskich studentów podejmie naukę w Polsce.  Docelowo w programie weźmie udział 20 uczelni.

 

Stypendium RP przyznane zostało już dziewięćdziesięciorgu obywatelom Ukrainy, którzy z sukcesem przeszli ścieżkę rekrutacji. Stypendyści zakwalifikowani do programu mogą bezpłatnie studiować w Polsce dwa semestry, otrzymują również stypendium, które pomoże pokryć koszty związane z pobytem w okresie odbywania studiów.

 

Nauki społeczne, techniczne i humanistyczne cieszą się największą popularnością wśród studentów ukraińskich. Program „Polski Erasmus dla Ukrainy” obejmuje przede wszystkim takie kierunki jak: zarządzanie, europeistyka, ekonomia, administracja. W celu szkolenia kadr  dla nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki na Ukrainie włączone zostały również robotyka, automatyka i budowa maszyn.

 

„Polski Erasmus dla Ukrainy” jest częścią programu umiędzynarodowienia polskich uczelni. Potrzeba uruchomienia inicjatywy wynika z bieżącej sytuacji na Ukrainie, uniemożliwiającej wielu młodym ludziom kontynuację nauki. Roczny pobyt na renomowanych polskich uczelniach to szansa dla studentów na zapoznanie się ze standardami europejskimi. Program ma również wesprzeć budowanie demokratycznych instytucji i rozwój kapitału społecznego na Ukrainie.

 

Stopka