AGH Racing na międzynarodowych zawodach Formuły Student

Tegoroczne lato to gorący okres dla AGH Racingktóry weźmie udział w kilku międzynarodowych zawodach Formuła Student: Formula SAE Italy we Włoszech, Formula Student EAST na Węgrzech oraz Formuła Student Spain na torze Formuły 1 w Barcelonie. Obecnie w naszym kraju istnieje ok. 10 zespołów budujących bolidy Formuły Student, ale AGH Racing jest jedynym reprezentantem polskich uczelni na tego typu zawodach, w których startuje od czterech sezonów.

Przygotowania naszej drużyny trwały cały rok akademicki i obejmowały: projekt pojazdu, fazę wykonawczą oraz etap testowy. Początek zmagań z rywalami z całego świata 22 lipca 2016 r. na torze im. Riccardo Paletti w Varano.

Organizatorzy zawodów we Włoszech, na Węgrzech i w Hiszpanii spodziewają się udziału od 50 do nawet 100 zespołów w całej stawce. Klasyfikacja odbywa się w kategoriach konstrukcje spalinowe oraz elektryczne. AGH Racing startuje w stawce bolidów spalinowych.

Formuła Student to rywalizacja studentów–inżynierów. Konkurencje podzielone są na statyczne i dynamiczne. Podczas tych pierwszych zespoły przestawią sędziom pomysł jak z największym zyskiem sprzedać ich autorskie bolidy. To etap o nazwie Business Presentation. Z kolei Cost Report wiąże się z przedstawieniem kosztów związanych z budową samochodu. W trakcie Designe Event należy zaprezentować budowę bolidu, odpowiadając przy tym na dociekliwe pytania sędziów i uzasadniając zastosowane rozwiązania konstrukcyjne. To moment, w którym zespoły muszą obronić swój projekt, więc w cenie są pomysłowość i innowacyjność.

Przed konkurencjami dynamicznymi obowiązkowa jest inspekcja techniczna (Scrutineering) – sędziowie sprawdzają zgodność konstrukcji z regulaminem Formuły Student. Po pomyślnym przejściu tego etapu silnik bolidu może zostać uruchomiony. Wiąże się to z kolejnymi kontrolami, którymi są: Break Test sprawdzający sprawność układu hamulcowego, TILT Test pokazujący między innymi czy ciecze, które znajdują się w samochodzie nie wyciekają oraz Noise Test sprawdzający głośność maszyny.

Pomyślnie zaliczone testy uprawniają do jazdy. Pierwszą z nich jest Skid Pad , czyli przejazd po ósemce, sprawdzający m.in. sprawność zawieszenia oraz układu kierowniczego. Kolejna konkurencja to Acceleration, która polega na przyspieszeniu na dystansie 75 m. Następnie jest Autocross, czyli najszybsze okrążenie. Wreszcie uwieńczenie całych zawodów, a zarazem najważniejsza konkurencja – Endurance (ok. 22 km na 22 okrążeniach).

Najlepszym drużynom zostaną wręczone puchary oraz symboliczne gratyfikacje pieniężne od sponsorów. Nagrodą nie do przecenienia będzie jednak przede wszystkim satysfakcja z rywalizacji z najlepszymi zespołami z całego świata.

Formula SAE Italy odbędzie się w dniach 22-25 lipca 2016 r., Formula Student EAST 28-31 lipca 2016 r., a Formuła Student Spain 24-28 sierpnia 2016 r. Zawody wspierane są przez Międzynarodową Federację Formuły Student FSAE.