Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Zdjęcie: Z. Sulima.

AGH podpisała porozumienie na rzecz eliminowania z ruchu drogowego przeciążonych pojazdów

5 grudnia 2016 r. Akademia Górniczo-Hutnicza podpisała porozumienie o współpracy z firmami działającymi w ramach Klastra Inteligentnych Systemów Transportowych przeznaczonych do dynamicznego ważenia pojazdów w ruchu. Systemy te w najbliższym czasie mogą stać się kluczowym elementem związanym z poprawą stanu infrastruktury drogowej oraz bezpieczeństwa na drogach.

Celem porozumienia jest formalne potwierdzenie współpracy Zespołu ds. Administracyjnych Systemów WIM (Weigh-In-Motion), powołanego w 2014 roku, w którego skład wchodzą: lider zespołu – Katedra Metrologii i Elektroniki AGH (Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej) oraz przedsiębiorstwa: CAT Traffic Sp. z o.o., Kapsch Telematic Services Sp. z o.o., Kistler i TRAX Elektronik. 

Umowę sygnowali Prorektor ds. Współpracy AGH prof. Jerzy Lis, członkowie zarządu Kapsch Telematic Services – Marek Cywiński i Łukasz Zahradniczek, pełnomocnik dyrektora generalnego Kistler – Krzysztof Szatkowski oraz Andrzej Moryc z TRAX Elektronik. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Dziekan Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej prof. Ryszard Sroka, Prodziekan Wydziału ds. Nauki i Współpracy prof. Janusz Gajda oraz dr inż. Piotr Burnos, który przedstawił główne założenia realizowanego projektu.

Głównym zadaniem zespołu jest wprowadzenie w Polsce do administracyjnego użytku systemów dynamicznego ważenia pojazdów w ruchu. Prace naukowe i techniczne nad systemami WIM trwają w AGH od ponad 10 lat. Zastosowanie tych systemów do kontroli masy pojazdów jest alternatywą dla obecnie stosowanego, nieefektywnego, statycznego systemu kontroli na poboczu drogi. Czujniki systemów są montowane bezpośrednio w nawierzchni, dzięki czemu każdy pojazd poruszający się danym odcinkiem drogi podlega kontroli. Opracowywany przez zespół system pozwoli więc na eliminowanie z ruchu drogowego przeciążonych pojazdów, a tym samym ograniczenie wysokich wydatków związanych z remontami dróg. Podobnie jak fotoradary sprawdzają prędkość, wagi WIM będą kontrolować masę pojazdów. 

Warto dodać, że od ponad dekady na świecie prowadzone są prace w zakresie wprowadzenia systemów ważenia pojazdów w ruchu do systemu prawnej kontroli masy pojazdów. Nikomu, poza Czechami, do tej pory się to nie udało. Polska, jako drugi kraj na świecie, ma szansę używać systemów WIM w celów egzekwowania przepisów. 

CAT Traffic Sp. z o.o. powstała w 2007 roku, z siedzibą w Poznaniu. Jest częścią grupy CAT Traffic w Europie. Specjalizuje  się w produkcji systemów pomiaru ruchu drogowego, jest także przedstawicielem firmy IRD PAT – producenta systemów ważenia dynamicznego pojazdów ciężarowych. Firma CAT Traffic wspólnie z firmą TRAX elektronik jako pierwsze firmy w Polsce wdrożyły system pomiaru czasu przejazdu (na popularnej „Zakopiance”) z aktualną prezentacją tych informacji na stronie www oraz na znakach zmiennej treści.

Kapsch Telematic Services Sp. z o.o. należy do Grupy Kapsch, międzynarodowego dostawcy innowacyjnych rozwiązań z zakresu telematyki transportu. Kapsch jest również jednym ze światowych liderów rynku technologii zarządzania i kontroli ruchu oraz dostawcą rozwiązań miejskich z zakresu wspomaganego elektronicznie zarządzania strefami miejskimi i parkowaniem; w szczególności Kapsch oferuje rozwiązanie wagi w ruchu (WIM) pozwalające na pomiary w płynnym ruchu, przy dowolnej prędkości, na wielu pasach.

Kistler Eastern Europe s.r.o. należy do Kistler Holding AG – producenta czujników i systemów pomiarowych do różnorodnych zastosowań. Kistler posiada wieloletnie doświadczenie w produkcji czujników kwarcowych do pomiaru wagi pojazdów w trakcie ruchu (WIM) pod kątem różnorodnych zastosowań. posiada także duże doświadczenie związane z kalibracją czujników (posiada własne laboratoria pomiarowe), a także certyfikacją systemów pomiarowych – jako jedyna firma na świecie posiada certyfikat OIML na system pomiaru wagi pojazdu w trakcie ruchu.

TRAX Elektronik – głównym nurtem działalności firmy jest projektowanie, produkcja i instalacja automatycznych systemów pomiarowych, sterujących i zarządzających, stacji meteorologicznych, znaków i tablic zmiennej treści. TRAX elektronik jest niekwestionowanym liderem w branży telematyki drogowej, jedynym producentem tablic i znaków zmiennej treści w Polsce. Tablice i znaki zmiennej treści współpracują z wieloma typami systemów pomiarowych (stacje meteorologiczne, wagi, radary pomiaru prędkości, detektory ruchu, sygnalizatory świetlne).

 

Stopka