AGH – największym wystawcą na pikniku, fot. Karolina Stokłosa, KSAF AGH

AGH z najliczniejszą reprezentacją na Pikniku Naukowym w Warszawie

3 czerwca 2017 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się 21. Piknik Naukowy pod hasłem „Ziemia” organizowany przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik.

AGH była reprezentowana przez 5 wydziałów: Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska; Wydział Górnictwa i Geoinżynierii; Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu; Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska; Wydział Fizyki Informatyki Stosowanej oraz przez Dział Nauczania. W wydarzeniu uczestniczyło blisko 250 osób, w tym 200 studentów i doktorantów oraz 40 pracowników.

W strefie AGH, którą tworzyło 12 namiotów, zaprezentowano aż 55 pokazów. Trzeba podkreślić, że nasza uczelnia była największym wystawcą na pikniku – spośród 170 jednostek uczestniczących w wydarzeniu.

Tematyka pokazów była bardzo zróżnicowana: od zasobów Ziemi takich jak woda, ropa, skały czy minerały, po metody ich poszukiwania i prezentację sprzętu wykorzystywanego w poszukiwaniach i wydobywaniu. Zwiedzający mogli dowiedzieć się m.in. co to są skamieniałości i jak powstają, poznać metody geofizyczne stosowane do poszukiwania złóż, jak powstają chmury oraz smog, porozmawiać na temat osuwisk, czy też o zanieczyszczeniu wód podziemnych.

Uczestnicy mogli również wziąć aktywny udział w pokazach. Prorektor ds. Nauki AGH prof. Wojciech Łużny testował m.in. górniczy tunel ratowniczy. Każda grupa wiekowa mogła wybrać dla siebie coś interesującego. Dla dzieci dużą atrakcją był udział w poszukiwaniu złota, a dorośli mogli dowiedzieć się interesujących rzeczy o naszej planecie oraz badaniach naukowych prowadzonych przez pracowników AGH. Pokazom towarzyszyły gry terenowe i stacjonarne, konkursy wiedzy geologicznej i górniczej. Ponadto naukowcy wzięli udział w Żywej Bibliotece, jako tak zwane Żywe Książki, opowiadając o swojej pracy i pasji.

Fotorelacja KSAF AGH