fot. Ministerstwo Energii

AGH członkiem konsorcjum naukowego Pol-Stor-En

21 lutego 2018 r. w Ministerstwie Energii zostało zawiązane konsorcjum naukowe Pol-Stor-En. W jego skład weszło siedem polskich jednostek naukowych, w tym Akademia Górniczo-Hutnicza, którą podczas uroczystości reprezentowała prof. dr hab. inż. Janina Molenda z Wydziału Energetyki i Paliw.

Głównym celem Pol-Stor-En jest zwiększenie potencjału naukowego dla rozwoju magazynowania energii oraz współpraca z przemysłem mająca za zadanie opracowywanie nowych rozwiązań w tej dziedzinie.

W skład konsorcjum oprócz AGH wchodzą: Instytut Metali Nieżelaznych, Politechnika Gdańska, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski oraz Politechnika Warszawska pełniąca rolę lidera.

Jak zauważali wszyscy przedstawiciele rządu oraz świata nauki, współpraca tych jednostek naukowych jest niezbędna, by w Polsce możliwa była produkcja nowoczesnych ogniw i superkondensatorów.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że zawiązanie Pol-Stor-En wpisuje się w założenia opracowanych w Ministerstwie Energii dokumentów strategicznych, takich jak Plan Rozwoju Elektromobilności i Kierunki Rozwoju Innowacji Energetycznych. Jest to również działanie komplementarne z projektami unijnymi.

W ocenie minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwigi Emilewicz powstanie konsorcjum Pol-Stor-En to kolejny krok w stworzeniu jak najlepszych warunków do rozwoju elektromobilności w Polsce.